Mistrzostwa Regionu Północnego w Szachach Błyskawicznych za nami

W Szkole Podstawowej nr 8 w Chojnicach odbyły się XIX Otwarte Mistrzostwa Regionu Północnego – Chojnice 2024. Były to szachy błyskawiczne. Szachiści rozegrali 9 rund, po 10 minut na partię dla zawodnika.

Najlepsi szachiści w swojej kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary.   |  fot. nadesł.

Najmłodsza grupa zawodników do lat 8 zagrała 5 rund. Kojarzenie odbywało się komputerowo systemem szwajcarskim. Turniej został zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy „Ósemka” Chojnice. oraz Szkołę Podstawową nr 8. Organizatorzy nie spodziewali się tak rekordowej frekwencji – w zawodach wzięło udział 81 szachistów, głównie mieszkańców województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego: Chojnic, Człuchowa, Przechlewa, Szczecinka, Biesiekierza, Czarnowa, Polanowa, Gdańska, Gdyni, Kartuz, Lipusza, Bytowa, Brus, Czerska, Bydgoszczy i Tucholi.

Podczas uroczystej inauguracji turniej otworzyła dyrektor SP nr 8 Renata Dyląg.Zawody rozegrano w trzech grupach turniejowych. W grupie turniejowej do 8 lat zagrało 18 dzieci. Dla wielu z nich były to pierwsze w życiu zawody. Przedszkolaki reprezentowały chojnickie przedszkola: Jarzębinkę, Wesołe Przedszkolaki i Parot. Dzieci dzielnie radziły sobie w tak trudnej grze, Było to dla nich duże wyzwanie i zarazem sprawdzian posiadanych już umiejętności. Rewelacyjny okazał się ośmiolatek Mikołaj Lemańczyk (UKS ÓSEMKA Chojnice), który wygrał wszystkie 5 partii.

Wyniki na stronie internetowej: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5115724533596160 Najliczniejszy był turniej dzieci w wieku 9-14 lat – 35 uczestników. https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5116089589039104. W grupie trzeciej Open A zmierzyli się ze sobą dorośli, seniorki i juniorzy do 18 lat  (7 juniorów). Łącznie 26 osób. W grupie tej dzielnie walczyli także trzynastolatek Konrad Sarnowski (UKS ÓSEMKA Chojnice), który zdobył 4,5 pkt. i czternastolatek Jan Lis (UKS ÓSEMKA Chojnice) – 4 pkt.: http://chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_3064/

Szachy to gra, którą można uprawiać w każdym wieku. Najmłodsi uczestnicy turnieju to pięcioletni „Ósemkowicz” Stasiu Majchrzak i sześcioletnia Nela Jasnoch – oboje z  Wesołych Przedzkolaków w Chojnicach. Najstarszy – Aleksander Marczak - reprezentant HUSARII Biesiekierz ukończył 74 lata. W każdej grupie turniejowej toczyły się zacięte partie. Zawodnicy mogli zmierzyć swoje siły na wyrównanym poziomie w przyjaznej atmosferze zdrowej rywalizacji. Szczegółowe rezultaty przedstawiają się następująco - zobacz

Turniej poprowadziła sędzia IA (International Arbiter) Grażyna Turzyńska, nad całością czuwał komitet organizacyjny: Karol Gierszewski, Dawid Megger, Albin Kiedrowski, Marta Majchrzak (mama najmłodszego uczestnika) oraz Marzenna Osowicka – prezes UKS 8. Podziękowania za pomoc w organizacji turnieju należą się także pozostałym wspaniałym rodzicom, którzy pomagali zapanować nad tak dużą liczbą dzieci i młodzieży i tworzyli wspaniałą atmosferę podczas rozgrywek.

Trofea sportowe oraz nagrody rzeczowe sfinansowano ze środków Sponsora Strategicznego – PZU, Gminy Miejskiej Chojnice oraz Powiatu Chojnickiego. Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom za okazane wsparcie.  Kolejny turniej UKS ÓSEMKA planuje zorganizować pod koniec roku kalendarzowego już teraz serdecznie zapraszając do udziału pasjonatów „Królewskiej Gry”.                                                                              

Marzenna Osowicka