Miejsko-gminne eliminacje konkursu „Rodnô Mòwa”

W poniedziałek 8 maja w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbyły się miejsko-gminne eliminacje 52. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”.

Uczniowie w doskonały sposób prezentowali kaszubskie wiersze i fragmenty prozy. Wszyscy otrzymali pamiątkowy dyplom i upominek, a dwie pierwsze osoby z każdej kategorii awansowały do konkursu powiatowego w Brusach.   |  fot. MBP Chojnice

Zebranych przywitała członkini Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Alina Jaruszewska, która zaznaczyła, że po raz pierwszy w Chojnicach odbywają się eliminacje miejsko-gminne. Prowadząca przedstawiła również jury, w skład którego weszli: przewodniczący Grzegorz Szlanga – aktor i reżyser; Anna Lipińska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach oraz Jarosław Kuklewski – członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Następnie głos zabrała Janina Kosiedowska, podkreślając, że eliminacje miejsko-gminne odbywać się będą już każdego roku, ponieważ coraz więcej szkół wprowadza do programu nauczania język kaszubski. Członkini ZKP przywitała też przewodniczącego Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Chojnicach Bogdana Kuffla oraz przedstawiła zasady konkursu. W dalszej kolejności prezentowali się uczestnicy konkursu w poszczególnych kategoriach.

Wyniki konkursu

Kategoria I – grupa przedszkolna

1 miejsce Melania Deja z „Wesołych Przedszkolaków” w Chojnicach
2 miejsce Franciszek Słomiński z „Wesołych Przedszkolaków” w Chojnicach
3 miejsce Liwia Partyka
wyróżnienie – Klaudia Szczęsna

Kategoria II – uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych

1 miejsce Aleksandra Höhn z SP w Swornegaciach
2 miejsce Zuzanna Pawełek z SP w Pawłowie
3 miejsce Barbara Hapka
wyróżnienie – Maja Kocińska

Kategoria III – uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych

1 miejsce Tymoteusz Höhn z SP w Swornegaciach
2 miejsce Alicja Sawicka z SP 7 w Chojnicach
3 miejsce Marta Stobiecka
wyróżnienie – Kacper Różek

Kategoria IV – uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych

1 miejsce Emilia Gierszewska z SP w Pawłowie
2 miejsce Maria Adamczyk z SP w Ostrowitem

Kategoria V – uczniowie szkół ponadpodstawowych i branżowych

1 miejsce Michał Moga z II LO im. Władysława Andersa w Chojnicach

Organizatorami miejsko-gminnych eliminacji 52. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” byli chojnicki oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Urząd Miejski w Chojnicach, Urząd Gminy w Chojnicach oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.

MBP