Miejsce wojennej kaźni

Ponad sto osób uczestniczyło w niedzielnym (2.06.)spotkaniu modlitewnym na Cmentarzu Jeńców Wojennych z okresu I wojny światowej w Czersku – wyb. pod Łukowo.

Wspólna modlitwa na jenieckim cmentarzu.   |  fot. red

Przypomnijmy, spotkanie zorganizowała Fundacja Naji Gochë. Zebranych przywitał Zbigniew Talewski, który poinformował o inicjatywie przywrócenia pamięci o tym zapomnianym miejscu wojennej kaźni, gdzie zginęły tysiące ludzi różnej narodowości i wyznania. 

Pomoc samorządów przy porządkowaniu historii dotyczącej obozu oraz cmentarza zadeklarował wicestarosta chojnicki Przemysław BiesekTalewski.  - Być może zostanie wydana monografia na temat obozu jenieckiego. W 2014 roku minie sto lat od powstania obozu, więc jest okazja aby sprecyzować informacje – mówił wicestarosta.

Część modlitewną poprowadzili księża Mariusz Werner z parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Czersku oraz Mariusz Synak proboszcz parafii prawosławnej p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Słupsku. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Ukraińskiej Mniejszości Narodowej OBERIH z Miastka  oraz Grupa Muzyczno - Wokalna z Zespołu Kaszuby z Zaborów z Wiela/Karsina.  

Spotkanie miało formę ekumeniczno - paschalnego uczczenia – modlitwą i pieśnią, pamięci o pochowanych na nim - żołnierzy - jeńców, przede wszystkim wyznania prawosławnego, ale nie tylko, bo również zmarłych tu Katolików a także Mahometan.

Według współczesnej dokumentacji tego obozu, którą opracował w latach 70/80 XX wieku Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci i Męczeństwa w Bydgoszczy - na tym terenie: „…w latach 1914-1917 pochowanych było 45 tysięcy jeńców wojennych…”, byli wśród nich nie tylko prawosławni Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini, ale jak podają źródła ponad 5 tys. żołnierzy rumuńskich a także katolicy.

(red)

fotoreportaz.jpg