Urząd wspomoże remont elewacji dawnego stalinowca na Starym Rynku

Przed ponad 20 laty w ramach kompleksowej rewitalizacji Starego Rynku i okolicznych ulic została dokonana przebudowa frontonu kamienicy z czasów PRL, którą potocznie nazywano „stalinowcem”. Aktualnie elewacja wymaga odnowienia.

Jeszcze w tym roku budynek przy rynku doczeka się nowej elewacji.   |  fot. (je)

W 2024 w budżecie miasta Chojnice było początkowo 240 tys. zł na dotacje na roboty remontowe w kamienicach będących w miejskim rejestrze obiektów zabytkowych oraz własnością podmiotów niepublicznych. Na niedawnej sesji Rady Miejskiej tę pulę zwiększono o 120 tys. zł. - Zwiększamy środki na dotacje na renowacje elewacji chojnickich kamienic. To będzie w tym roku, jeżeli Państwo się zgodzą, 350.000 zł.

- Również mam porozumienie ze wspólnotą dawnego „stalinowca”, czyli tego obiektu, który jest naprzeciw ratusza. Wspólnota tej kamienicy ma na funduszu remontowym kwotę około 250.000 zł. Ja deklarowałem, że Rada Miejska rozważy i pomoże Wspólnocie w zakupie farb i chemii do tego, żeby tę elewację odnowić od strony Starego Rynku i od ulicy Cechowej. To jest część północna.

- Widzą Państwo, ile tam jest tych zielonych fragmentów, to niestety są glony, które się odłożyły. Ta elewacja była modernizowana w latach 2001 – 2002, czyli po dwudziestu paru latach trzeba już ją odrestaurować – przekazał radnym burmistrz Arseniusz Finster.

(je)