Medale zawisły na szyjach wspaniałych sportowców

90 zawodników z kilkunastu klubów Olimpiad Specjalnych rywalizowało, ale tak naprawdę świetnie bawiło się podczas Pomorskiego Mityngu Pływackiego Olimpiad Specjalnych w Chojnicach.

Wspaniałe zawody pływackie odbyły się w chojnickiej pływalni. Wspaniałe, bo startowali w nich wspaniali zawodnicy.   |  fot. (olo)

Patronat honorowy nad zawodami przyjął Lech Stoltman, olimpijczyk, medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, który wytrwale wieszał medale na szyjach wyjątkowych sportowców. A wręczył ich aż kilkadziesiąt, bo Olimpiady Specjalne promują nie tylko najszybszych i najlepszych, ale wszystkich tych, którzy są dzielni i wytrwali w swoich wysiłkach. Zresztą to również jest główne motto Olimpiad.

Na otwarciu nie zabrakło włodarzy z miasta, gminy i powiatu, którzy sprawowali patronat honorowy nad zawodami.  Nad wszystkim czuwali organizatorzy z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach i Chojnickiego Klubu Olimpiad Specjalnych. Wielkie brawa należą się też współorganizatorom i rzeszy wolontariuszy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnicach.

Na zawody zgłosili się zawodnicy z 12 klubów Olimpiad Specjalnych z całego Pomorza – łącznie rywalizowało 90 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną od 8 do 39 lat. Pływacy startowali w kilku konkurencjach - stylem dowolnym na 25, 50 i 100 m, klasycznym elementarnym na 25 i 50 m, grzbietowym na 25 i 50 m, sztafetą 4x25m. Natomiast dla zawodników o najniższych możliwościach przeznaczone były konkurencje adaptowane.

Był też pokaz zajęć nauki pływania prowadzonych wg koncepcji Hallwick przygotowany przez zawodników z opiekunami i trenerów z SOSW w Słupsku. Z Chojnic zawodnicy wyjeżdżali z medalami, ale i uśmiechami.

Tekst i fot. (olo)