Materac sprężynowy i materac piankowy – poznaj budowę obu rozwiązań!

Jak wskazuje nazwa, materace sprężynowe zawierają w swojej konstrukcji liczne sprężyny, natomiast modele piankowe stworzone są z różnego rodzaju pianek. Na tym jednak kończy się wiedza wielu osób.

Materac sprężynowy czy piankowy? Który wybrać? Wybór pomiędzy materacem sprężynowym a piankowym może być trudny - oba rodzaje posiadają bowiem cechy i funkcjonalności, które w znacznym stopniu poprawiają komfort snu.   |  fot. ilustrac.

Chcesz bliżej poznać budowę obu produktów przed dokonaniem zakupu? Przeczytaj poniższy artykuł!

W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli materacy, co utrudnia podjęcie ostatecznej decyzji podczas zakupów. Warto jednak poświęcić chwilę i zapoznać się z budową dwóch najchętniej wybieranych rodzajów. Pamiętaj, że materace do spania muszą być ergonomiczne, bezpieczne, wygodne i wytrzymałe. 

Budowa materaca sprężynowego

Komfortowy sen przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, gwarantując maksymalny relaks i pełnię energii z rana. Co będzie lepszym wyborem? Materac sprężynowy czy piankowy? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi – wszystko zależy od Twoich potrzeb. 

Współczesne materace sprężynowe są konstruowane w taki sposób, aby nie skrzypieć i nie wbijać się w ciało nawet po wielu latach użytkowania. Sprawdzają się również w przypadku osób otyłych. Wynika to ze specyficznej budowy materaca, na którą składają się sprężyny o średnicy 2-2,5 mm, równo rozłożone na całej powierzchni produktu. W przypadku materacy kieszeniowych sprężyny umieszczone są w specjalnych kieszonkach (po 250 sztuk na 1 m2), gwarantując strefy twardości

Między sprężynami a ciałem znajduje się kilka warstw różnego rodzaju tworzyw. Może to być warstwa pianki wysokoelastycznej oraz cienka tafla sizalu, dzięki czemu produkt wykazuje podwyższoną odporność na wilgoć i wzmożony nacisk. Najbardziej zewnętrznie powinien znajdować się antyanergiczny pokrowiec, najlepiej wykonany z nowoczesnych włókien wiskozowych.

A może materac bonelowy?

Materace bonelowe zbudowane są z systemu połączonych sprężyn skręcanych z wytrzymałego drutu. Nie posiadają stref twardości, a ugięcie jednej sprężyny automatycznie powoduje uginanie się kolejnych. Nie będzie to więc dobry wybór dla dzieci, osób wymagających stref twardości ze względu na stan zdrowia oraz dla par, które chcą komfortowo się wysypiać.

Budowa materaca piankowego

Materace piankowe w większości stworzone są z kilku warstw pianki – wysokoelastycznej lub termoelastycznej. Gwarantuje to wysoki poziom elastyczności i możliwość dopasowania poszczególnych miejsc na materacu do kształtu ludzkiego ciała. Gęsta pianka sprawia, że produkt odkształca się wyłącznie przy kontakcie z ciałem. Co się z tym wiąże – osoba śpiąca obok podczas wstawania i przewracania się na drugi bok, nie wpływa na uginanie się materaca pod partnerem. 

W większości materacy wysokiej jakości pianka posiada porowatą strukturę i nacięcia wpływające na cyrkulację powietrza. Najlepszym połączeniem jest wykorzystanie w materacu zarówno pianki wysokoelastycznej, jak i termoelastycznej. Ta pierwsza zapewnia sprężystość i wytrzymałość materaca, zaś druga wpływa na komfort snu poprzez zwiększenie powierzchni podparcia oraz dopasowanie do kształtu ciała pod wpływem ciepła generowanego przez śpiącego człowieka. 

-Artykuł sponsorowany