Marzyła mu się monografia Charzyków

Klemens Szczepański - jego postać i twórczość to główny temat wczorajszego (25.09.) spotkania członków i sympatyków Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. To popołudnie wspomnień zorganizowano w urokliwym wnętrzu oddziału muzeum u A. Makowskiego.

Prezes CHTPN Kazimierz Jaruszewski podczas wtorkowego spotkania.   |  fot. (ro)

Zaproszenie przyjęli krewni Szczepańskiego i jego znajomi. To oni opowiadali o nim najbarwniej. - Pracowaliśmy w szkole w Ostrowitem, tam zaczął pisać, często do późna w nocy - wspominała jego żona Irmgarda. - Zbierał dokumenty z wielu źródeł, w tym z Ossolineum. Ale przede wszystkim spisywał wspomnienia uczestników walk wojennych. W domu jest jeszcze sporo takich materiałów. Marzyła mu się monografia Charzyków. Jest już gotowy rozdział o charzykowskiej szkole.

Klemensa Szczepańskiego szczególnie intrygowały losy chojniczan w czasie II wojny, temu mrocznemu okresowi w historii poświęcił kilka wydawnictw, m.in. "Krojanty". W mroku nocy". Publikował też często w "Bazunach", "Pomeranii" i był nade wszystko dobrym duchem "Zeszytów Chojnickich". - Pamiętam sytuację po  wydaniu książki ".Pamięci godni" pana Stromskiego. Miał do niej pewne uwagi - opowiadał Witold Kosznik.

- Wybrał się więc ze mną do jego "królestwa", czyli do archiwum miejskiego. Tam przez kilka godzin toczyli dyskusję, która mnie przypominała jako żywo spór Mickiewicza ze Słowackim. Podziwiałem poziom merytoryczny tej rozmowy, wyszedłem z niej - tylko jako uważny słuchacz i obserwator - wzbogacony o ogromną wiedzę. Takich wspomnień było więcej. Podobne dyskusje przypomniał Ryszard Poznań - Szczepański często odwiedzał naszych teściów i przy szachach, kawie a czasem czymś mocniejszym toczyli długie dyskusje.

1

Członkowie ChTPN mają ogromną chęć na podjęcie wyzwania, które rzucił niegdyś Szczepański - długo dyskutowali o potrzebie skrupulatnego i rzetelnego spisania dziejów Charzyków. Była mowa i o innych sprawach. Jerzy Wawrzyniak zaproponował, by gdzieś w ratuszu bądź w bibliotece zamieścić bazę danych o archiwaliach dotyczących naszego regionu, które są rozproszone wśród wielu kolekcjonerów. Snuto też plany na najbliższe miesiące.

Do końca roku będą przyjmowane prace konkursowe od gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod hasłem "I budynki mają swoją historię". 16. 10. będzie miał swą premierę 1 numer "Kwartalnika Chojnickiego" a 18.10 w LO odbędzie sie sesja popularnonaukowa poświęcona księdzu Ignacemu Cyrze, wychowankowi chojnickiego gimnazjum i pierwszemu prezesowi Towarzystwa Młodokaszubów. Obydwa spotkania znajdą się w programie Dni Kultury Pomorskiej.

(ro)