Marta Nowicka o teatrze elżbietańskim

W ramach akcji „Szekspir w Chojnicach” w piątek 19 kwietnia w Czytelni można było posłuchać wykładu Marty Nowickiej z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego o teatrze elżbietańskim.

Na zdjęciu Przemysław Zientkowski i Marta Nowicka, która mówiła o teatralnych ciekawostkach.   |  fot. MBP

Wykład zatytułowany był „Teatr elżbietański – jak to naprawdę było?”. Rozpoczynając spotkanie, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach Przemysław Zientkowski przypomniał, że w tym roku przypada 460 rocznica urodzin Williama Szekspira i to właśnie ten fakt był bodźcem do organizacji wydarzenia „Szekspir w Chojnicach”. Zauważył, że mało kto wie, że Szekspir był nie tylko poetą i dramaturgiem, ale także aktorem. A teatr, w którym występował to właśnie teatr elżbietański.

Następnie Marta Nowicka przybliżyła specyfikę angielskiego teatru elżbietańskiego z czasów panowania królowej Elżbiety I. Bardzo ciekawie mówiła zarówno o wyglądzie tego teatru, który był teatrem otwartym, o dwóch publicznościach, o sposobie gry na scenie, jak i o samym zawodzie aktora. Nie zabrakło ciekawostek z tamtych czasów, w których tworzył i występował jako aktor sam Szekspir. Prelegentka pracuje w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, opowiedziała więc także o jego historii. Jak wspomniała, angielscy aktorzy byli wtedy bardzo popularni i pokazywali sztuki w całej Europie, przyjeżdżali także do Gdańska. W miejscu, gdzie występowali jest teraz Teatr Szekspirowski – drewniany teatr z otwieranym dachem, z zewnątrz pokryty cegłą i ceglaną kostką. 

Po wykładzie Marta Nowicka odpowiadała na pytania słuchaczy, w tym to dotyczące repertuaru tego teatru impresaryjnego. Na koniec uczestnicy spotkania otrzymali na pamiątkę długopisy z napisem „Szekspir w Chojnicach”. Także w piątek, przed południem, prelegentka wygłosiła wykład dla młodzieży w Chojnickim Centrum Kultury o szekspirowskiej „Burzy”, która jest jedną z jej ulubionych sztuk dramatopisarza.

Organizatorami akcji „Szekspir w Chojnicach” są II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Andersa w Chojnicach, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa. W jej ramach jutro, 23 kwietnia, w parku Tysiąclecia uczniowie chojnickich szkół podstawowych oraz średnich będą na specjalnych stoiskach prezentować sztuki Szekspira, rozstrzygnięty też zostanie test dotyczącego znajomości życia i twórczości Williama Szekspira. Gościem będzie Sally Miles pracująca w Stratford-upon-Avon. Patronat nad konkursem objął m.in. Teatr Szekspirowski w Gdańsku, który ufundował część nagród dla zwycięzców konkursu.

MBP