Ludzie nie chcą płacić

Pojawił się nowy harmonogram wywozu odpadów z terenu gminy Czersk. Dokument jest opublikowany na stronie internetowej gminy. W zestawieniu określony jest konkretny rejon miasta i gminy.

To, co po 1 lipca miało być prostsze, niespodziewanie okazało się bardziej skomplikowane.niż przypuszczano.   |  fot. (ro)

Z którego mają w wyznaczonym terminie zniknąć śmieci. Czy tak się stanie? Czas pokaże. Niestety jeszcze do tej pory są miejsca w gminie Czersk, gdzie od 1 lipca śmieciarka nie pojawiła się…  - W naszej miejscowości od miesiąca nikt nie wywoził śmieci. Niech burmistrz nie myśli, że zapłacimy mu za coś czego nie wykonano. Ręce opadają, nie wierzę już w żadne słowo burmistrza, który ciągle coś obiecuje, a z tego nic nie wychodzi.

-Zastanawiam się bardzo poważnie czy nie zawieźć śmieci do urzędu miejskiego. Mają tam chyba na podwórku jakiś pojemnik. Jeśli zmuszą mnie do zapłaty tego podatku to zapewniam, że tak zrobię. Wiem, że inne osoby w podobnej sytuacji też rozważają takie rozwiązanie – mówi poirytowany mieszkaniec Łukowa. - Ludzie dziwią się burmistrzowi i radnym, że nie rozwiążą umowy z SITĄ. Gorzej już być nie może. Na co oni czekają? Doprawdy nie rozumiem tych ludzi – dodaje mężczyzna.

Burmistrz zapowiada ponownie, że z początkiem przyszłego tygodnia powinien ruszyć ewentualny wywóz odpadów, który gmina zleci innej firmie- w tym przypadku czerskiemu ZUK-owi. - Już byśmy to zrobili, tylko część pracowników ZUK-u na razie jest na zwolnieniu i wracają do pracy dopiero w przyszłym tygodniu – wyjaśnia burmistrz Marek Jankowski.

Niestety płacić trzeba, nawet jeśli śmieci nie zostały wywiezione. Tak są skonstruowane przepisy, że obecnie nie mam możliwości anulowania należności. Rozwiązanie, zadośćuczynienie przygotuję jako projekt na sesję rady miejskiej we wrześniu przy regulacji stawek opłat. Wtedy poproszę radę miejską o wprowadzenie uregulowań dających możliwość zastosowania rekompensat w opłatach dla tych odbiorców, którzy nie mieli w lipcu wykonanej usługi.

Włodarz zapowiedział, że do niego również docierają sygnały o tym, aby okres rozliczenia opłaty za wywóz odpadów odbywał się w cyklu jednomiesięcznym. – Ta kwestia jest w gestii radnych jeśli, zdecydują, że należy płacić co miesiąc to tak zrobimy – mówi burmistrz. – Kary dla SITY też naliczymy, czekamy na koniec miesiąca. Wtedy wszystkie udokumentowane przypadki będą podstawą do naliczenia kar finansowych.

Niektórzy z mieszkańców stracili już cierpliwość i powiadomili o zalegających śmieciach np. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku (wkrótce opublikujemy stanowisko tej instytucji- red.). Sprawą zainteresował się też starosta chojnicki Stanisław Skaja, który widząc wyraźne trudności przy wdrażaniu tzw. ustawy śmieciowej poprosił wójtów i burmistrzów o informacje w sprawie podjętych działań.  W piśmie wysłanym w poniedziałek (22.07.) wyraził swoje zaniepokojenie i obawy o bezpieczeństwo sanitarno - epidemiologiczne mieszkańców powiatu.

J. GierszewskaDo sprawy zasadności uiszczania opłat w przypadku nie wywiązywania się gminy z jej ustawowego obowiązku(brak odbioru odpadów) odniosła się także Joanna Gierszewska, powiatowy rzecznik konsumentów w Chojnicach:  
 
„Niestety, obecnie sprawy związane z odbiorem odpadów komunalnych nie mają charakteru konsumenckiego w rozumieniu art. 221 kodeksu cywilnego. Poprzednio, gdy odpowiednia umowa była zawierana bezpośrednio przez mieszkańca z firmą – w sytuacjach spornych rzecznik konsumentów mógł interweniować. Obowiązująca od 1 lipca br. opłata śmieciowa ma charakter publicznoprawny i ustalana jest na podstawie złożonej przez mieszkańca deklaracji. Jest to swoista forma podatku ustalona na podstawie uchwały rady miejskiej lub gminnej. Wobec tego w gestii danej rady leży zmiana jej wysokości. Nie można więc nie wnosić tej opłaty czy też żądać jej obniżenia, aczkolwiek znowelizowana ustawa budzi wiele wątpliwości interpretacyjnych.

Gmina ma obowiązek świadczenia usług, które opisane są szczegółowo w danej uchwale. I tak, np. Gmina Czersk przejęła obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki, worki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywania pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym i technicznym w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ponadto każda taka uchwała powinna określać jakie roszczenia ma dany mieszkaniec wobec gminy w zakresie gospodarowania odpadami.

Gmina organizując przetarg musiała analizować, jak logistycznie dana firma jest przygotowana do świadczenia usługi. W sytuacji, gdy pojawiają się nieprawidłowości przy odbiorze odpadów od właścicieli nieruchomości, w pierwszej kolejności należy zgłaszać je do danej gminy. Jeżeli to nie skutkuje można zgłosić sprawę do WIOŚ – nasz obszar podlega pod Delegaturę w Słupsku; tel. centrala 059 842 57 80 lub 059 842 56 70.

Sprawę monitoruje również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie, jednakże zgodnie z ustawą działania urzędu będą raczej się ograniczały do kwestii przetargowych. Zgodnie z art. 6s ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w przypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, każdy właściciel ma obowiązek przekazania takich odpadów - na koszt gminy - podmiotowi odbierającemu je od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej.

Zgodnie z tym przepisem wszyscy mamy obowiązek do utrzymania porządku i czystości na swoim terenie. W sytuacji braku pojemników lub gdy odpady nie są odbierane powinniśmy samodzielnie zlecić wywóz odpadów na koszt gminy. Niemniej, zanim podejmie się takie działania należy zgłosić do danej gminy nieprawidłowości w odbiorze odpadów. Dopiero, gdy zgłoszenie takie pozostanie bez odzewu można podejmować inne kroki prawne w celu realizacji ustawowego obowiązku.

Gminy muszą reagować na wszelkie nieprawidłowości zgłaszane przez mieszkańców i rozliczać z nich swoich kontrahentów. Z tym problemem zmaga się obecnie wiele gmin w Polsce. Miejmy nadzieję, że samorządy już wkrótce rozwiążą ten problem, a firmy zajmujące się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów zaczną rzetelnie wykonywać swoje obowiązki.”

(red)  

  1. 26 lipca 2013  10:59   ALE JAJA...!!!   obserwator

    ...już zrozumiałem naczym ten problem ze śmieciami polega /mieszkam na terenie gminy Chojnice i jestem zadowolony z działalności firmy obsługującej../ otóż wielu mieszkańcow "ukrywały" masę śmieci w swoich posesjach-płaciło się od ilości śmieci ,teraz od mieszkańca no i mieszkańcy wywalają kupę tych ukrytych śmieci w tej chwili..... stoją duze kosze-3 i kazdy z nich jest pełny a obok w workach /wielu/ lezą kupy śmieci róznego sortu...kubły,puszki po farbach , a w posesji mieszkaja 2 osoby!!.CO WSZYSCY OD RAZU ODNAWIAJA DOMY?! - mysle ,że po jakichs 2 miesiącach wszystko się uspokoi

    0
    0