Łóżko kontynentalne

Styl kontynentalny w Twoim domu. Gdzie warto go zastosować? Styl kolonialny we wnętrzach może i swój czas świetności ma już za sobą, ale nadal ma wielu miłośników. Jest charakterystyczny i wyrazisty, po prostu nie można przejść obok niego obojętnie.

Łóżka kontynentalne to łóżka tapicerowane w całości, stosunkowo wysokie i zbudowane z dużej ilości warstw.   |  fot. ilustracyjne

Cechuje go tajemniczość i surowość. Jest to podróż w czasie, ale podoba się nie tylko osobom ceniącym klasykę i ponadczasowe rozwiązania. Sprawdza się zarówno w dużych przestrzeniach, jak i mniejszych mieszkaniach.

Styl kolonialny – co to jest?

Styl kolonialny ma naprawdę długą historię. Dominował w Europie w XIX wieku, potem oczywiście stracił na znaczeniu. Dziś jednak wiele osób do tego wraca. Jest on połączeniem stylu europejskiego i orientalnego lub afrykańskiego – duża część motywów, wzorów i dekoracji pochodzi z dawnych kolonii. Jego cechy wyróżniające to stonowane kolory, motywy zwierzęce i etniczne oraz mnóstwo, mnóstwo bibelotów.

Nie da się stworzyć wnętrza w stylu kolonialnym bez odpowiednio dobranych tkanin i materiałów. Konieczne są wełniane dywany, materiałowe sofy i fotele, poduszki. Do tego ważna kolorystyka: beże i brązy, ale w kontrastowych zestawieniach. Czarno-białe pasy, brązowy w różnych odcieniach, czasami pojedyncze akcenty żółci, pomarańczy czy nawet czerwieni. Najważniejsze jest jednak drewno. To ono najbardziej kojarzy się ze stylem kontynentalnym. Całość dobrze się prezentuje, gdy drewniane są nie tylko meble, lecz także podłogi, drzwi i okna.

Meble w stylu kolonialnym

Meble w stylu kolonialnym są bardzo charakterystyczne. Bardzo eleganckie i ozdobne. Z reguły są wykonane z drewna, rattanu lub wikliny i utrzymane w ciemnym kolorze. Kanapy wyłożone dekoracyjnymi poduszkami w pasy lub zwierzęce albo afrykańskie motywy. Do tego niskie stoliki, szafki, na których stoją niezliczone lampy. Wszystkie meble są dość proste w formie i mało zdobione.

Bardzo ważnym elementem wystroju jest łóżko kontynentalne. Jest ono najczęściej dość duże, w końcu stanowi najważniejszy element sypialni. Wysokie i solidne, o drewnianej ramie i często dużym zagłówku. W nowoczesnej wersji często jest tapicerowany, co dodaje całości niezwykłego uroku. Ważna jest także jego cała oprawa. Stosuje się liczne poduszki, narzuty i kapy. Wszystko utrzymane w stonowanej, brązowo-jasnej lub czarno-białej kolorystyce.

Drobiazgi decydują o wszystkim

O całym charakterze i stylu wnętrza przede wszystkim decydują jednak dodatki. Drobiazgi, charakterystyczne bibeloty. W stylu kolonialnym jest ich bardzo dużo. Nie dziwi konsolka lub niski stolik postawione tylko po to, by wyeksponować na nich ozdóbki – pamiątki z podróży, dekoracyjne ozdóbki i filiżanki, figurki zwierząt czy zdjęcia i lustra w ciężkich, drewnianych, najczęściej mahoniowych ramach.

Nie można zapomnieć także o oświetleniu. Powinno być ciepłe, żółte. Dobrze sprawdzają się dekoracyjne lampki o prostych abażurach wykonanych z grubego materiału. Do tego wszystkiego dobrze sprawdzi się jakiś drobiazg przypominający czasy wiktoriańskie, jak na przykład delikatna porcelanowa pastereczka. Styl kolonialny to umiejętność łączenia różnych elementów.

(mat. zewnętrzny)