„Lewizna 2023”

Miesiąc luty już od dekady kojarzy się wszystkim miłośnikom i pasjonatom zlotów militarnych z cykliczną imprezą, która w pierwszy weekend lutego odbywała się w Bornem. Naturalną rzeczą jest, że na tej imprezie nigdy nie brakuje chojniczan.

Dla pasjonatów militariów będzie to doskonała okazja do ponownego spotkania.   |  fot. arch./D. Wałdoch

Borne Sulinowo - nazwa tego dawnego garnizonu wojskowego - najpierw niemieckiego (1936-1945) a od 1945 do 1992 roku radzieckiego - położonego pośród sosnowych lasów od kilkunastu już lat elektryzuje wszystkich miłośników militariów w całej Polsce. To właśnie w tym urokliwym miasteczku fani wojskowości i militariów wyznaczają sobie w pierwszy weekend lutego spotkanie. Ponad 10 lat temu grupa zapaleńców wojskowych klimatów zainaugurowała zimowe zloty militarne pod nazwą "Poligon Zimowy".

Wraz z poczatkiem pandemii zimowe zloty oficjalnie nie mogły się odbywać, co nie znaczy, że z tradycji organizowania spotkań zrezygnowano całkowicie. Już przed trzema laty miłośnicy militariów "skrzyknęli" się na forach internetowych i własnym sumptem zorganizowali w Kłominie k/Bornego Sulinowa spotkanie nazywając je "Lewizną". Bez tłumów turystów, z zachowaniem rygorów sanitarnych, a przy okazji ożywiając ducha pierwszych, pionierskich zlotów w dawnej bazie wojskowej armii niemieckiej i sowieckiej. Ci najwierniejsi narzekali bowiem na coraz większą komercję takich zlotów i nieprzebrane rzesze odwiedzających.

Należy powiedzieć, że ta pierwsza "Lewizna" była udana i ...chwyciło ! Można się było o tym przekonać na "Lewiźnie" 2022, która zgromadziła sporą grupę najbardziej zaprzysięgłych fanów spotkań militarnych. Należy dodać, że impreza "wróciła" do Bornego Sulinowa - miasteczka, które posiada ten militarny klimat. Z oficjalnego organizowania zimowych zlotów wycofało się Stowarzyszenie Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa " - poprostu odpuściło" temat. Nie ma już "Poligonu Zimowego" - jest za to - i to już od trzech lat - impreza nazwana spontanicznie przez uczestników "Lewizną". Sprawy w swoje ręce wzięło Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie z Kamilem Bartoszkiem i całą jego "armią" pozytywnie zakręconych współpracowników na czele.

Najnowsza inicjatywa twórców i właścicieli Muzeum Militarnej Historii Bornego Sulinowa to I Miedzynarodowy Zlot Pojazdów KrAz, który zostanie zorganizowany w ramach "Lewizny" 2023. Tym razem w środku zimy (przynajmniej tej kalendarzowej bo jaką mamy aurę to wszyscy widzimy), dokładnie od piątku do niedzieli ( 3-5 luty 2023) podczas zlotu fanów wojskowości, odbędzie się spotkanie wszystkich chętnych właścicieli ciężarówek KrAz, kiedyś radzieckich, a od ponad 30 lat ukraińskich. Dziś fabryka w Krzemieńczuku, obok ciężarówek produkuje także wozy opancerzone Spartan i Shrek One, które służą ukraińskim żołnierzom walczącym z rosyjską agresją.

Jak mówią właściciele Muzeum Militarnej Historii Bornego Sulinowa - " ...do organizacji tego wydarzenia zaprosiliśmy wielu fascynatów, a zarazem użytkowników i specjalistów, którzy niejedno przeżyli z legendarnym KrAZem – swoją obecność zapowiedziało wielu fascynatów nie tylko popularnego modelu 255 czy 260, ale zapowiadają się wywrotki prosto z kopalni piasku, wersje skrzyniowe itp. Każdy zna markę KrAz, rozmawiając z kimkolwiek o tym pojeździe są wzdychania, gestykulacja, marzenia o jego poprowadzeniu, dużo osób łapie się za głowę o ilości paliwa jakie spala i różne inne historie które pobudzają wyobraźnię. To będzie pierwsza taka okazja, aby oficjalnie w Polsce pokazać szerszej publiczności te piękne pojazdy ukraińskiej produkcji".

Dodajmy, że borneńskie muzeum ma w swojej kolekcji cztery pojazdy tej marki – model KrAZ 255 B1 (konstrukcja rodem z lat. 60. o ładowności 7,5 tony i prędkości maksymalnej 71 km/h, pali 42 litry ropy na 100 km) i nowszy, bo z lat 70. KraZ 260, który zadowala się „tylko” 34 litrami oleju napędowego na setkę. W programie zlotu zaplanowano pokazy sprawności ukraińskich ciężarówek (i innych pojazdów, bo na "Lewiznę" przyjadą także i inne wozy militarne) na tankodromie i w terenie na dawnym poligonie Gross Born.

Będą także inne atrakcje: w sobotę (4 lutego) parada ulicami Bornego, prezentacja nowego nabytku Muzeum, czyli zestawu do przewożenia czołgów czy rozkładanie 20-metrowego mostu mobilnego na podwoziu czołgowym a wieczorem o godz.19 Organizatorzy zapraszają na potańcówkę w hali wystawowej muzeum wśród zgromadzonego tam sprzętu militarnego. Przewidywany ramowy plan spotkania "Lewizny" 2023 https://www.facebook.com/events/1549720652073573?locale=pl_PL

Na okoliczność przybycia militarnej braci zostanie wydana w limitowanej edycji "blacha" upamiętniająca to spotkanie, którą otrzymają wszyscy uczestnicy "Lewizny" 2023. Tyle oficjalnych informacji - jak będzie w rzeczywistości okaże się na miejscu. Nie wiadomo ilu chojniczan "zamelduje" się w Bornem Sulinowie na tegorocznym zimowym spotkaniu, ale że będą to jest pewne! Do zobaczenia na zimowej imprezie militarnej w Bornem Sulinowie!

Dariusz Wałdoch