Leśne rośliny i grzyby

Park Narodowy "Bory Tucholskie" zaprasza wszystkich zainteresowanych na pierwszy w tym roku wykład z cyklu "Czwartkowe spotkania z przyrodą".

Polacy co roku chętnie wybierają się do lasu w poszukiwaniu borowików, kurek, podgrzybków czy maślaków. Niewielu z nas wie, że odpowiednio przyrządzone grzyby są nie tylko pyszne, ale dostarczają nam także wielu witamin i składników mineralnych.   |  fot. (arch)

Spotykamy się już w czwartek 23 lutego br. o godzinie 18.00 w siedzibie Parku w Charzykowach (ul. Długa 33). Gościem spotkania będzie Grażyna Szelągowska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu, która wygłosi wykład pt. ,,Leśne rośliny i grzyby w tradycyjnym pożywieniu mieszkańców wsi". Rośliny dziko rosnące w przeszłości odgrywały istotną rolę w codziennym pożywieniu mieszkańców wsi.

Produkty zdobywane drogą zbieractwa miały szczególne znaczenie dla ludzi biednych, ponieważ oprócz pożywienia były również źródłem dochodu uzyskiwanego z ich sprzedaży albo wymiany na inne artykuły spożywcze. W okresie przednówku lub w latach głodu, zbierane na łąkach oraz w lasach uzupełniały ubogie posiłki, często stanowiły podstawę pożywienia dla wszystkich mieszkańców wsi.

Urozmaicały również ubogi wiejski jadłospis, który opierał się głównie na potrawach mącznych i roślinnych, rzadziej na mlecznych czy mięsnych. Dla dzieci natomiast, las był miejscem, które dostarczało im namiastki słodyczy i witaminy. Owoce leśne i grzyby wykorzystywane były bezpośrednio po zebraniu albo przetworzeniu, z niektórych produktów przygotowywano zapasy na zimę.

Przyrządzano z nich samodzielne dania, stanowiły dodatek do różnych potraw, wyrabiano z nich przetwory. Grzyby od wieków ceniono w  Polsce za ich walory smakowe. Z czasem stały się istotnym elementem polskiej kuchni, przyczyniając się nie tylko do urozmaicania i uszlachetniania smaku wielu potraw, ale również, na co zwracają uwagę znawcy  tradycji kulinarnych i autorzy książek kucharskich, nadały im  ,,polski charakter".

Wszystkich zainteresowanych tą tematyką serdecznie zapraszamy na wykład. Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 21 lutego br. na adres e-mail: b.grabowska@pnbt.com.pl lub tel. (52) 33 55 127. Ilość miejsc ograniczona.

B. Grabowska