Lany poniedziałek. Tradycji stanie się zadość ...

Śmigus dyngus tradycyjnie przypada w poniedziałek wielkanocny. Słowo śmigus pochodzi z języka niemieckiego i oznacza wielkanocne smaganie. Zwyczaj oblewania do naszego regionu przywędrował z centralnej Polski stosunkowo niedawno.

To pomału staje się już tradycją. W poniedziałek wielkanocny strażacy z OSP Chojnice zapraszają mieszkańców i gości na rynek.   |  fot. red.

Jeszcze na początku XX wieku smagano się po nogach zielonymi wierzbowymi gałązkami. Wierzono, że w ten sposób przekazuje się życiodajną siłę tkwiącą w roślinie. Wszystkie dziewczęta chciały być smagane, jak się mówi na Pomorzu, dyngowane, bo to zapewniało zdrowie, urodę, szczęście i powodzenie.

Niestety, nie wszystkie osoby kultywujące „śmigusa - dyngusa” potrafią zachować umiar i często przekraczają nie tylko przyjęte normy kulturowe, ale także przepisy prawa. Dlatego też po raz kolejny Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnicach zaprasza wszystkich chętnych chcących kontynuować wielkanocną tradycję na rynek od godz. 11:30, gdzie przez godzinę wody na pewno nie zbraknie. 

Kliknij poniżej w video nagrane przez strażaków.

Także w Czersku nie zapomnieli o tradycji i też wody nie pożałowali  - zobacz.

(red.)