LO im. Filomatów Chojnickich zainaugurowało jubileuszowe obchody

Dziś (2.09.) w sali sportowej Zespołu Szkół przy ul. Nowe Miasto w Chojnicach uroczyście zainaugurowano powstanie przed 400 laty pierwszej w tym miejscu placówki oświatowej. Tego dnia ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych LO.

W sali gimnastycznej z udziałem gości i uczniów rozpoczęto oficjalne obchody 400 - lecia istnienia szkoły.   |  fot. (je)

Uroczystość poprowadził wicedyrektor Olgierd Buchwald oraz młodzież liceum. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu przez uczestników Hymnu Szkoły (napisany przez Ignacego Klateckiego, absolwenta Gimnazjum w 1883 roku), głos zabrała dyrektor ZS Małgorzata Gierszewska (do 19.40 minuty transmisji).

Serdecznie powitała przybyłych gości, wśród których byli m.in. senator Stanisław Lamczyk, były senator Jan Wyrowiński (absolwent LO), wicemarszałek Sejmiku Leszek Bonna (absolwent LO), wicewójt Janusz Szczepański ((absolwent LO), Pomorska Kurator Oświaty Małgorzata Bielang. Na sali byli obecni także poprzedni dyrektorzy LO: Józef Pokrzywnicki, Mieczysław Karnowski oraz Paweł Boczek. Nie zabrakło przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół LO (współorganizatorów jubileuszowych obchodów) z prezesem Sebastianem Matthesem.

Dyrektor LO przedstawiła pokrótce historię powstania tej najstarszej na Pomorzu szkoły i 13 w Polsce o tym poziomie nauczania. Została założona przez jezuitów w 1623 jako szkoła gramatykalna. Do 1815 było to Kolegium Jezuickie, by następnie funkcjonować, jako Królewskie Gimnazjum Katolickie. Zaznaczyła, że obchody zakończą się w czerwcu 2023 trzydniowym zjazdem absolwentów.

Najbliższymi punktami bogatego programu jubileuszowych obchodów będzie pod koniec września konferencja naukowa pod patronatem Marszałka Mieczysława Struka oraz Ognisko Pokoleń.

Po ślubowaniu na sztandar szkoły uczniów rozpoczynających swoją edukacją w sześciu klasach pierwszych LO, głos zabrali goście (od 22.45 do 1.12.30). Niektórzy przybyli nie tylko z kwiatami, ale i z upominkami i deklaracjami. Senator Stanisław Lamczyk poinformował, że na wczorajszym posiedzeniu Prezydium Senatu podjęto decyzję o przyznaniu szkole specjalnego odznaczenia. Wicewójt Janusz Szczepański przekazał nie tylko list gratulacyjny, ale i dar finansowy.

Starosta Marek Szczepański oraz członek zarządu Stanisław Skaja zadeklarowali przekazanie daru rzeczowego o wartości „pięciu zer w złotówkach z może czwórką z przodu”. Burmistrz Arseniusz Finster najpierw żartobliwie przeprosił, że kiedyś zabrał im do pracy w ratuszu ówczesnego dyrektora Józefa Pokrzywnickiego, po czym poinformował, że RM Chojnic wkrótce podejmie uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Filomatów Chojnickich”.

Uroczystość zakończyła część artystyczna (od 1.18.00) w wykonaniu uczniów LO, którzy zaśpiewali m.in. utwór Boba Dylana „Odpowie ci wiatr” oraz Marka Grechuty „Najważniejsze są dni, których nie znamy”.

Więcej w zapisie video transmisji.

(je)