Kwiaty i hołd na wrześniową rocznicę

Kolejarskie związki zawodowe wspólnie z Towarzystwem Kolejowym upamiętniły bohaterski czyn chojnickich kolejarzy broniących naszego miasta przed załogą niemieckiego pociągu pancernego w pierwszych chwilach II wojny światowej.

Tradycyjnie 1 września oddajemy hołd i cześć poległym, zamordowanym i wszystkim, którzy dotknięci byli terrorem niemieckiego okupanta.   |  fot. (je)

O god..4.30 delegacje central związkowych przy asyście pocztów sztandarowych złożyły wiązanki oddając hołd poległym kolejarzom.

Dzisiaj (1.09.) mija 83 rocznica wybuchu II wojny światowej. Jak zawsze w samo południe miała miejsce kolejna odsłona uroczystości związanych z tragicznymi wydarzeniami z września 1939 r. i mrokiem okupacyjnej nocy. Delegacje samorządowców, instytucji, służb, szkół, organizacji społecznych złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar II wojny światowej przy ul Gdańskiej. Zapalono znicze na pobliskim cmentarzu pomordowanych przez niemieckiego okupanta.

Nie zapomniano tym razem o żołnierzach I Batalionu Strzelców, którzy 1 września walczyli z najeźdźcą. Podobnie uczczono pamięć chojnickich kolejarzy jak i przy pomniku poległych nauczycieli. O godz. 14 na Wzgórzu Ewangelickim odbędzie spotkanie z poezją poetów okresu wojennego. W godzinach popołudniowych wiązankę kwiatów i znicz przy pomniku I Batalionu Strzelców zapali członkowie chojnickiej Watahy. Kwiatami i zniczem również uczcili pamięć pod pomnikiem w Krojantach.  

Czersk

1 września br., w dniu 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem przy ul. Dworcowej w Czersku oddano cześć wszystkim tym, którzy ofiarowali swe życie za Ojczyznę. Wieńce i wiązanki złożyli przedstawiciele lokalnego samorządu oraz szkoły SP1. 

Brusy

Burmistrz Brus Witold Ossowski, Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty w Brusach Jacek Bruski, a także dyrektorzy, nauczyciele, poczty sztandarowe i uczniowie szkół z terenu gminy Brusy oraz kapłani Parafii Wszystkich Świętych w Brusach złożyli kwiaty i zapalili symboliczny znicz ku czci poległych i pomordowanych w II wojnie światowej.

Uroczystości odbyły się na cmentarzu Ofiar zbrodni hitlerowskich w latach 1939-1945 w Brusach. Okolicznościową modlitwę poprowadził ksiądz proboszcz Jan Flaczyński.

(red.) fot. (je), Tadeusz Piekut, UM Brusy