Kwiatami dziękowali za bezinteresowne szycie maseczek

Wczoraj przez prawie cały dzień działała maseczkowa poczta kwiatowa. W ramach akcji „Kwiatek dla szwaczek” koordynatorzy inicjatywy „Chojnice pomagają. Szyjemy maseczki” wręczali bukiety, wyrazy wdzięczności za zaangażowanie. Trafiły one do 120 osób.

Tomasz Pepliński koordynator główny (z prawej) i Andrzej Łangowski wolontariusz, kolorowymi bukietami kwiatów dziękowali zaangażowanym w szycie maseczek paniom za ogrom serca wkładanego w tę pracę.   |  fot. A. Zajkowska

- Te panie wkładają bardzo dużo serca i swojego czasu w szycie maseczek, a my jesteśmy im za to bardzo wdzięczni - mówi Tomasz Pepliński, jeden z organizatorów inicjatywy „Chojnice pomagają. Szyjemy maseczki”. Kwiaty trafiły do 120 pań m.in. z Chojnic, Brus i Lichnów. Część upominków rozdali tzw. koordynatorzy regionalni, czyli Zbigniew Nojman oraz Agnieszka Zblewska.

Uśmiech i skromność

Przygotowując materiał o akcji „Kwiatek dla szwaczek”, przyjemność wręczania bukietów miała także reporterka portalu chojnice.com. Była to okazja by nie tylko w imieniu koordynatorów dziękować za wolontariacką pracę na rzecz lokalnej społeczności i służby zdrowia, ale też obserwowanie szerokich, pełnych zaskoczenia i skromności uśmiechów. Zdanie, które padało najczęściej? „Ojej, za co?!”. - Nie uważam żebym robiła coś wielkiego. Umiem szyć. Jak większość ludzi siedzę teraz w domu, to żeby nie dostawać szału po prostu szyję. Jak to się mówi: przyjemne z pożytecznym - powiedziała nam jedna ze szwaczek.

Umieją szyć, więc to robią

Do akcji włączyła się też prowadząca na co dzień salon sukien ślubnych Helena Augustyn. - W sprawie sukienek w tej chwili nie możemy w zasadzie nic zrobić, z wiadomych względów. A, że mamy moce produkcyjne: sprzęt i umiejętności to możemy pomóc. Co zresztą z koleżanką robimy z wielką chęcią i przyjemnością - przyznała. Pozytywnie zaskoczona kolorowym bukietem była również Katarzyna Szyszka. - Bardzo mi miło, że dostałam kwiatki. Nie spodziewałam się - wyznała. Mieszkanka Chojniczek z maszyną do szycia jest za pan brat od bardzo dawna.

Do tego stopnia że np. szyje dla przedszkolaków, z którymi pracuje, stroje kaszubskie. - Teraz siedzę w domu. Mam wolny czas więc pomyślałam, że też pomogę ludziom. Przy maszynie siedzę od rana do wieczora. Mój syn, który studiuje, i uczy się przez internet, to teraz narzeka, że nic nie słyszy bo maszyna ciągle ryra. Taka jest teraz nasza nowa codzienność - śmiała się nasza rozmówczyni.

Praca angażująca rodzinę

Na terenie Brus osobą, która koordynuje dostawy i odbiór materiałów do szycia oraz gotowego produktu jest Agnieszka Zblewska. W tej miejscowości obecnie szyją 23 osoby. Lada dzień dojdą kolejne. Każda z pań szyje u siebie. - Mi w tym wolontariacie pomagają rodzice. Oni są odpowiedzialni za poprawki. Obcinanie nitek i tym podobne sprawy. Pomagają też w liczeniu materiału, rozkładaniu i składaniu go. Mama jeszcze owerlokiem obrzuca wszystkie maseczki, żeby wszystko było elegancko - opowiadała.

Bukiety, które rozdawali wolontariusze były podarkiem dla „Chojnice Pomagają. Szyjemy Maseczki” od pracowni florystycznej Inspiracja. Transportowane były one autem marki Nissan, który na czas trwania maseczkowej, wolontariackiej pracy, został użyczony przez wypożyczalnię samochodów Rentis.

Anna Zajkowska

 1. 5 kwietnia 2020  17:32   NA POLICJĘ PODAĆ: sklep na Młyńskiej 4 żeruje i zawyża ceny maseczek na 11 zł za sz (1)   Jola

  Skandal, normalna maseczka kosztuje 80 groszy. Sklep Suma żeruje na nieszczęściu i łamie prawo zawyżając ich ceny. Czy policja i miasto to sprawdzą i nałożą bardzo wysokie mandaty? Tak chojniczanie sklepikarze żerują na utrzymujących ich mieszkańcach w czasie tragedii i śmierci.

  11
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 7 kwietnia 2020  08:01   Do Joli   Kapitalista

   Jolu, To ja proszę kupować te po 80gr , a nie czepiać że ktoś sprzedaje w innej cenie, skąd wiesz jakie mają koszta zakupu tych masek ? Sam od jutra będę na Allegro i olx sprzedawać po 5 zł, szycie ręczne ma swoje koszta, a te po 80 gr przy przemysłowej produkcji no cóż kupować jak są. To jest jak czepiać się ze mercedes za nowe auto chce 200 tys a Dacia jest za 40 tys, przecież to skandal bo oba to samochody.

   2
   1
 2. 5 kwietnia 2020  17:27   GDZIE MASECZKI NA WASZYCH TWARZACH?! CZY WYŚCIE OSZALELI?   GJ

  Załóżcie i noście maseczki. Szyjecie je, a sami nie nosicie? Co jest z Wami nie tak? Czy Polacy i chojniczanie to kompletne durnie?

  9
  4
 3. 5 kwietnia 2020  13:36   Radni komietu wyborczego ...   Gdzie maseczki dla kazdego Mieszkanca

  Radni komietu wyborczego wyborcow burmistrza medialnie siedzieli w zalozonych maseczkach podczas obrad rady w ratuszu Burmistrz w mediach reklamuje sie z trzymana maseczka AKiedy beda przez burmistrza i jego radnych roznoszone maseczki dla kazdego Mieszkanca od mieszkania do mieszkania od domu do domu Czy czekaja na kolejne podwyzki swych pensji diet

  7
  7
 4. 5 kwietnia 2020  10:45   Brawo Kobitki...   ania

  Zasłużyły sobie dziewczyny. Daj Boże więcej takich ludzi.

  15
  2
 5. 5 kwietnia 2020  10:17   Zaskoczona   anonim

  Bardzo dziękujemy .

  13
  4
 6. 5 kwietnia 2020  04:42   Kiedy od mieszkania do ... (2)   Kiedy Maseczka dla kazdego Mieszkanca

  Kiedy od mieszkania do mieszkania od domu do domu rozdawane beda maseczki kazdemu mirszkancowi burmistrzuniu i jego radni komitetu wyborczego wyborcow No Kiedy

  8
  9
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 5 kwietnia 2020  11:34   na twoją japę to worek od ...   anonim

   na twoją japę to worek od kartofli ty burmistrzuniu od stękania roszczeniowy pajacu

   6
   6
  • 5 kwietnia 2020  10:20   Rusz 4 litery.   anonim

   Sam rusz się i działaj ,a nie czekaj na gotowe.

   8
   5