Kulisy teatralnej Fiesty

W pierwszej dekadzie lipca kilka miejsc w Chojnicach na otwartej przestrzeni zamieni się w teatralną scenę. Już po raz 19 - ty, za sprawą festiwalu teatrów ulicznych, od kilku lat organizowanego pod szyldem Teatralna Fiesta przez Chojnicki Dom Kultury.

Eugeniusz Mikołajczyk.   |  fot. (ro)

O kulisach Fiesty rozmawiamy z Eugeniuszem Mikołajczykiem, instruktorem teatralnym.

Widzowie Fiesty zawsze czekają na nowe propozycje i atrakcyjne widowiska. Czy i tym razem się nie zawiodą?

- Myślę, że będą usatysfakcjonowani. Ogromne widowisko przygotowuje poznański Teatr Ósmego Dnia - "Czas matek". Sprzęt i rekwizyty, którymi będą dysponować, ledwie zmieszczą się w dwóch tirach. Obsada aktorsko - techniczna to blisko 20 osób! Drugą spektakularną niespodziankę przygotowuje Józef Markocki z Wrocławia, znany nam z Teatru Formy. Tym razem zaprezentuje się z międzynarodowym projektem. Jego partnerami są Slawa Inoziemcew z Mińska  oraz Johannes Stubbenfoll z Berlina. Wspólnie przedstawią spektakl "Slot - szczelina", grany... w wielkim basenie. Dotychczas ten spektakl widzieli tylko widzowie w Awinionie i Krakowie, przed Fiestą będzie też pokazany w Warszawie.

Obydwa te spektakle będą prezentowane na boisku przy Parku Wodnym. Skąd ten wybór?

- To jedyna przestrzeń w mieście, która może sprostać oczekiwaniom i różnorodnym wymaganiom artystów. Już kilka lat temu właśnie tam były już prezentowane spektakle, dobrze przyjmowane przez chojnickich widzów. Ze względów technicznych musieliśmy w tych dwóch przypadkach wyeliminować takie miejsca, jak Stary Rynek czy boisko przy SP 1.

A inne nowości?

- Teatr Niepokorny, który notabene w sierpniu będzie obchodził swe dwudziestolecie, przedstawi premierowe widowisko "Faust" według dzieła Goethego. Po raz pierwszy w Chojnicach zaprezentuje się bydgoski Teatr Małych Form ze spektaklem dla dzieci "Klown". Skoro mowa o młodej widowni - dla niej przeznaczony jest też spektakl Rodzinnego Teatru Lalek - "Pinokio". Premierowo zaprezentuje się u nas warszawski teatr Makata ze spektaklem "Wesele". To zawodowi aktorzy, którzy dotąd grali tylko na scenicznych deskach.

Za rok będziemy świętować dwudziestolecie teatrów ulicznych w Chojnicach. Czy są w związku z tym planowane jakieś specjalne atrakcje?

- Chcielibyśmy zaprosić wszystkich laureatów nagród niegdysiejszego konkursu O Maskę Pierrota. Poza tym chcemy zsynchronizować czasowo naszą Fiestę z gdańską Fetą oraz festiwalem w Warszawie. W ten sposób łatwiej i taniej można sprowadzić więcej zespołów teatralnych, które wyruszą w podróż przez wszystkie te miasta. Już w tym roku w ramach naszej fiesty kilka spektakli aktorzy pokażą w Sępólnie Krajeńskim, być może uda się też zorganizować kilka w Starogardzie Gdańskim. A na pewno nawiążemy ścisłą współpracę z tymi miastami w przyszłym roku. To także pomoże nam w pozyskaniu najbardziej wartościowych spektakli. Tymczasem zapraszamy na Fiestę od 7 do 10 lipca.

Dziękuję za rozmowę

(ro)

pdf.jpg