Książki o Chinach - jakie pozycje znajdziesz w księgarniach?

Zarówno bogata historia i kultura Chin, jak i ówczesne życie w tym państwie od zawsze budzą ogromne kontrowersje i niesamowitą ciekawość - głównie właśnie Europejczyków, dla których jest to zdecydowanie inna rzeczywistość.

Cywilizacja trwającą nieprzerwanie od tysiącleci, więź ze starożytną przeszłością przyciąga czytelników, którzy chcą poznać dzieje Chin.   |  fot. ilustrac.

Wiele obecnie powstaje na ten temat książek, mających ogromną popularność na arenie międzynarodowej. To pozycje sprzedawane w milionach egzemplarzy nie tylko w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych, nagradzane przez magazyny i poruszające wiele ciekawych wątków.

Historia Chin w pigułce - jakie książki czytać, żeby zrozumieć Chiny?

Na całym świecie popularne są książki o historii. Już w kontekście samej historii pojawiają się takie zagadnienia, jak cyfrowa dyktatura czy wielki renesans Chin i jego oddziaływanie na inne kraje. W Polsce chętnie czyta się przede wszystkim taką powieść, w której przeplatać się będzie zarówno historia, jak i inne tematy, na przykład miłość. Wśród nazwisk, jakie absolutnie trzeba znać w tej dziedzinie, są: Paul Theroux oraz Peter Hessler. Między innymi ich książki o Chinach można kupić w salonach Empik oraz innych księgarniach, w tym księgarniach internetowych.

Chińska transformacja, Kai Fu Lee - jakie tematy nagradza New York Times i o czym można czytać w kontekście Chin?

Europę wciąż interesuje głównie reportaż z interesujących miejsc - książka, która w temacie lub tytule ma Chiny, musi przede wszystkim porywać opisami. Niezależnie od tego, czy tematem opisuj są podróże i zwiedzanie najdalszych zakątków świata, zagadnienia typu cook travel, kultura i wierzenia, w tym świat umarłych i jego postrzeganie w kontekście kulturowym innych krajów, najbardziej zawsze liczy się literacki, piękny język opowiadający ciekawie o Chinach.

Czy książkę o Chinach warto podarować w prezencie?

Każdy mól książkowy ma oczywiście swoje ulubione gatunki literackie, po które sięga najchętniej. Nie przeszkadza to jednak w niczym, aby inny autor nie okazał się równie ciekawą propozycją. Książki traktujące o historii czy o świecie dzisiejszym zawsze są dobrym pomysłem - to przecież nie tylko znakomita, ale i pouczająca lektura. Można potraktować to jako eksperyment - daleką podróż bez wychodzenia z domu czy mieszkanie się w politykę obcych krajów i chęć zrozumienia mechanizmów, jakie kierują innymi krajami. Szczególnie, gdy w grę wchodzą tak liczące się na arenie międzynarodowej kraje, jak właśnie Chiny. Jeśli chcesz więc sprawić komuś prawdziwą niespodziankę, sięgaj po te pozycje naprawdę śmiało.

(mat. zewnętrzny)