Książka „Stracone pokolenie PRL” była tematem spotkania DKK

Comiesięczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbyło się w ubiegłym tygodniu. Członkinie klubu rozmawiały w bibliotece o „Straconym pokoleniu PRL” Sławomira Kopera.

Panie wpatrując się też w zdjęcie Zbigniewa Cybulskiego przyznały, że miał on w sobie charyzmę.   |  fot. MBP Chojnice

Bohaterami tej książki są: Zbigniew Cybulski, Andrzej Brycht, Edward Stachura, Wiesław Dymny, Teresa Tuszyńska, Stanisław Grochowiak i Ryszard Milczewski-Bruno. Członkinie klubu, mówiąc o tym, że Cybulski i Stachura byli idolami młodzieży lat 50. i 60. zastanawiały się, czy Stachura dzisiaj też by nim został. Jak mówiły, był on takim zagubionym dziwolągiem, jednak jego wiersze do dzisiaj cieszą się popularnością.\

Jedna z dyskutujących stwierdziła, że dla niej odkryciem tej książki był Brycht, bo nie znała go wcześniej. Panie rozmawiały także o Wiesławie Dymnym i jego nieprzewidywalnym, agresywnym zachowaniu. Wspomniały o zapomnianej już dzisiaj aktorce i modelce Teresie Tuszyńskiej, którą kojarzą ze znakomitej roli Margueritte w filmie „Do widzenia, do jutra”. Klubowiczki podkreśliły, że książkę dobrze się czyta i znajdują się w niej ciekawe informacje o życiu tych bohaterów.

Autor odbrązawia ich, pokazuje ich słabości, wady. Żartowały, że to taka wersja internetowego „pudelka” – czytelnik znajdzie ciekawostki obyczajowe i sensacyjne informacje o tych celebrytach czasu PRL. Prowadzili oni burzliwe życie prywatne, nie stronili od libacji alkoholowych, a tworzyli często pod wpływem alkoholu. Niektórzy byli nawet znani z bójek, które w trakcie takich imprez wywoływali. Czytelniczki zauważyły także, że ulubionym miejsce idoli tamtych lat był… Sopot. Panie wpatrując się też w zdjęcie Zbigniewa Cybulskiego przyznały, że miał on w sobie charyzmę. A ciekawe, że sam uważał, że jest nieatrakcyjny, o czym dowiedziały się właśnie czytając „Stracone pokolenie PRL”.

MBP