Kozy z hodowli w Lichnowach zagryzły nie wilki, a ich krzyżówki z psami

W lipcu ponad 20 kóz z hodowli prowadzonej w Lichnowach, o której wyrobach z koziego mleka pisaliśmy w relacjach z organizowanych przez Sołectwo „Lichnowskich Ogrodnikach”, zostało zagryzione. Podejrzewano o to wilki.

W lipcu 2022 hodowcy kóz z Lichnów przedstawili swe wyroby na "Lichnowskich Ogrodnikach".   |  fot. (je)

Okazało się, że sprawcami są ich mieszańce z psami. Poinformował o tym na sesji Rady Gminy Chojnice z 27.10. (jest od wczoraj dostępny na stronie UG zapis video bez napisów z jej transmisji) w punkcie „zapytania i interpelacje” radny Zbigniew Nojman. Podzielił się z wójtem Zbigniewem Szczepańskim i obecnymi na sesji samorządowcami, że dowiedział się o najnowszych wynikach badań biologicznych przeprowadzonych przez RDOŚ w Gdańsku.

Stwierdzono w nich, że sprawcami pogromu kóz w Lichnowach nie są wilki, a tzw. hybrydy wilków, czyli mieszańce ich z różnymi gatunkami psów, i dlatego właścicielom kóz nie należy się od Państwa odszkodowanie. Byłoby inaczej, gdyby to były wilki. - Wiele takich hybryd widziano w okolicach Lichnów i Sławęcina, także opodal ZZO w Nowym Dworze. Apeluję do mieszkańców Gminy – chrońcie swoje zwierzęta – stwierdził na sesji Zbigniew Nojman.

Wyraźnie poruszony tą wiadomością wójt Zbigniew Szczepański zadeklarował, że na pierwszym po powstaniu nowego rządu spotkaniu z lokalnymi parlamentarzystami będzie postulował, by doprowadzili do nowelizacji ustawy, która na razie umożliwia rekompensaty za szkody bobrów czy wilków, a nie dopuszcza, gdy szkody popełnią hybrydy wilków. Zapewnił też, że Urząd Gminy spróbuje udzielić tej rodzinie w Lichnowach wszelkiej możliwej pomocy.

(je)