Kopczyński: Pellet nie jest ekologicznym źródłem ciepła

UM w Chojnicach prosi spółkę gazowniczą o budowę przyłączy gazowych, gdyż 80% wniosków w programie Stop dla smogu dotyczy tego nośnika energii cieplnej.

Pellet w Polsce od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na swoje właściwości i cenę. Duże znaczenie ma również to, iż pellet należy do odnawialnych źródeł energii.   |  fot. lignus.es

Jednocześnie Miasto nie zamierza rozszerzyć listy ekologicznych źródeł o kotły na pellet, mimo umieszczenia jego na liście rządowego programu „Czyste Powietrze”. Na poniedziałkowej (14.02.) konferencji prasowej wiceburmistrz Adam Kopczyński przekazał bieżące informacje z realizacji miejskiego programu „Stop dla smogu”. W 2022 roku w budżecie przewidziano na razie 700 tys. zł, ale jest możliwość zwiększenia tej kwoty.

Niestety, ale jej wykorzystanie stoi pod dużym znakiem zapytania, gdyż spółka gazownicza zawiesiła budowę przyłączy gazowych, gdyż ma podobno ważniejsze inwestycje do realizacji. - UM niedawno wysłał do Zakładu Gazowniczego pismo z prośbą o jak najszybsze wykonanie przyłączy gazowych. Planujemy wkrótce wysłanie kolejnego pisma w tej sprawie – przekazał wiceburmistrz.

Aktualnie w ratuszu jest w trakcie realizacji kilkanaście wniosków z 2021 roku, wpłynęło już w br. kilka kolejnych. Kolejnym problemem w realizacji Stop dla smogu jest praktycznie wycofanie się najemców mieszkań w ZGM-ie z ubieganie się o wsparcie na wymianę pieców. Okazuje się, że niedawno wprowadzone dodatki osłonowe wypłacane w MOPS-ie są wyższe, jeśli lokator ma … piec na węgiel.

- Bez budowy przyłączy gazowych nasz program praktycznie stanie w miejscu. Tymczasem słyszymy, że państwowe spółki mają 12 mln zł na kampanię dezinformacyjną na temat kosztów produkcji energii elektrycznej. To hipokryzja – zauważył Adam Kopczyński. Zapytaliśmy wiceburmistrza, czy UM zamierza rozszerzyć listę ekologicznych źródeł ciepła o kotły wykorzystujące pellet, skoro są one na liście rządowego programu „Czyste Powietrze”, a w Czersku ich właściciele mają ulgę w podatku od nieruchomości.

- Pellet nie jest ekologicznym źródłem ciepła i nie zamierzamy go umieszczać na liście, która jest w miejskim programie „Stop dla smogu” - usłyszeliśmy w odpowiedzi.

Więcej w relacji video z konferencji.

(je)