Kontrole w nowych miejscach

Od 1 lipca br. kontrole naruszeń przepisów ruchu drogowego na terenie gminy Czersk przy użyciu urządzenia rejestrującego będą prowadzone w nowych miejscach – informuje Jarosław Szwil, komendant straży miejskiej w Czersku.

Kontrole bedą prowadzone i nie pozostaje zmotoryzowanym nic innego, jak zdjąć nogę z gazu.

Szef czerskich strażników powołuje się na art. 11 ust. 1 pkt 8 ustawy o strażach gminnych oraz art. 129b ust. 3 pkt 3 oraz ust. 4 ustawy prawo o ruchu drogowym i informuje, że zgodnie z zapisami rozporządzeń Ministra Infrastruktury kontrola naruszeń przepisów ruchu drogowego w trybie określonym w art. 129b ust. 4 ustawy prawo o ruchu drogowym może być prowadzona pod warunkiem spełnienia dwóch głównych wymogów, tj. miejsce kontroli ma być oznakowane oraz czas i miejsce kontroli ma być uzgodnione z właściwym komendantem powiatowym policji.

- Zgodnie z informacją uzyskaną z MSWiA Minister Infrastruktury podpisał niedawno stosowne rozporządzenia, z których wynika, że miejsce prowadzenia kontroli przy użyciu przenośnego urządzenia rejestrującego oznakowuje się znakiem D-51 z tabliczką z napisem „Na odcinku…”. Jeżeli ten odcinek będzie wynosił mniej niż 1 km, to odległość należy podać w metrach, a jeśli powyżej 1 km, to odległość ma być podana z dokładnością do 100 m - np. „Na odcinku 800 m” lub „Na odcinku 3,2 km”. Znaki mają być usytuowane na drodze w sposób stały – informuje komendant. - Zauważyć należy, że zgodnie z wolą ustawodawcy to nie przenośne urządzenie rejestrujące ma być oznakowane, a jedynie miejsce prowadzenia kontroli. Przy czym urządzenie rejestrujące ma być posadowione poza jezdnią i w miarę możliwości poza pasem drogowym - dodaje Jarosław Szwil. Komendant zapowiada, że od 1 lipca br. kontrole na ternie gminy Czersk będą prowadzone w nowych miejscach, które zostały uzgodnione z policją oraz zarządcami dróg.

Poniżej ich wykaz:

- Czersk, droga krajowa nr 22 - ul. Starogardzka – ul. Chojnicka /odcinek 3,7 km/;

- Czersk, ul. Tucholska /odcinek 2 km/;

- Czersk, ul. Śliwicka za miejscowość Ustronie /odcinek 3 km/;

- Czersk, ul. Wielewska do końca miejscowości Malachin /odcinek 2,3 km/;

- Mokre, /odcinek 1,3 km/;

- Rytel, droga krajowa nr 22 ul. Gdańska – ul. Chojnicka /odcinek 2 km/;

- Łąg, droga krajowa nr 22 ul. Chojnicka /odcinek 1,3 km/.

- Miejsca zostały wybrane po dokonaniu analizy stanu bezpieczeństwa - w okolicach szkół, obiektów użyteczności publicznej oraz przejść dla pieszych lub skrzyżowań. Lokalizacje zgłaszali nam mieszkańcy jako swoje propozycje, gdzie według nich kierujący często przekraczali dozwoloną prędkość – wyjaśnia komendant. Ponadto strażnicy informują, że zgodnie z wolą ustawodawcy, na podstawie znowelizowanej ustawy prawo o ruchu drogowym, są zobligowani do ujawniania wykroczeń od przekroczenia dozwolonej prędkości + 11 km//h. Przypomnijmy, fotoradary - stacjonarne, które do tej pory obsługiwała policja od 1 lipca 2011 r. przejmuje w użytkowanie Inspekcja Transportu Drogowego. Strażnicy dalej będą korzystać ze swych stacjonarnych urządzeń.

(red)

  1. 29 czerwca 2011  09:32   Foto   lol

    To są celowe łapanki strażnicy nic innego nie potrafią jak tylko rozstawić foto albo założyć blokadę na koło. Taka prosta praca dla ludzi którzy inteligencją nie grzeszą.

    0
    0
  2. 28 czerwca 2011  12:48   a dlaczego nie na odcinku 30 ...   driver

    a dlaczego nie na odcinku 30 km?

    0
    0
  3. 28 czerwca 2011  12:08   Łapanki (1)   fragi

    To nie są żadne kontrole, to są łapanki i należałoby je tak nazywać. Sami łamią prawo a uważają się za strażników Teksasu.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 28 czerwca 2011  17:21   ty fragi   mieszkaniec

      skoro łamią prawo i ty to wiesz a nie zgłaszasz do odpowiedniej instytucji to też łamiesz prawo!!!

      0
      0