Konferencja w nowej sali terapeutycznej

W Szkole Podstawowej nr 3 w Chojnicach odbyło się spotkanie dyrektorów chojnickich szkół podstawowych z panią Hanną Szyszką, starszym wizytatorem Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Delegatura Kościerzyna.

Nowoczesna sala terapeutyczna umożliwia kompleksowe działanie w zakresie niwelowania zaburzeń rozwojowych dzieci.    |  fot. nadesłane

W spotkaniu wziął także udział Grzegorz Czarnowski, dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim. Konferencja poświęcona była nadzorowi padagogicznemu, zmianom w przepisach prawa oświatowego, wynikom egzaminów zewnętrznych z uwzględnieniem losów absolwentów szkół podstawowych oraz wymianie doświadczeń i dobrych praktyk w szkołach. Tematami podjętymi przez zgromadzonych były też - bezpieczeństwo uczniów, cyberprzemoc, rola pedagogów specjalnych oraz pomoc pedagogiczno – psychologiczna kierowana do uczniów.

Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 w Chojnicach, Karol Kołyszko na obrady zaprosił gości do nowej sali terapeutycznej, która od niedawna jest użytkowana  przez uczniów SP nr 3. Przy okazji bytności gości w SP nr3 odbyła się symboliczna uroczystość otwarcia tegoż obiektu. Przecięcia wstęgi dokonali pani wizytator, Hanna Szyszka, dyrektor szkoły i przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego.

Nowa sala terapii pedagogicznej powstała dzięki przystąpieniu placówki do rządowego programu „Aktywna Tablica” związanego z rozwijaniem infrastruktury szkół, zwiększenia kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz zaopatrzenia w sprzęt, pomoce dydaktyczne do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dodatkowo ze środków szkolnych doposażono salę w nowe meble i potrzebne elementy wnętrza. Specjalistycznie wyposażony gabinet zapewnia doskonałe warunki do pracy z uczniami. Nowoczesna sala terapeutyczna umożliwia kompleksowe działanie w zakresie niwelowania zaburzeń rozwojowych dzieci. 

Wykorzystywany sprzęt i pomoce terapeutyczne (huśtawki, hamaki, piłki rehabilitacyjne, kładki sensoryczne itd.) pozwalają minimalizować trudności, rozwijać sprawność ruchową, uwagę, spostrzegawczość, samodzielność. Dzieci mogą trenować wytrwałość, umiejętność naśladownictwa, pamięć, rozumowanie i wnioskowanie. Pod okiem wykwalifikowanych terapeutów uczą się efektywnie przetwarzać i wykorzystywać bodźce płynące z wnętrza ciała jak i ze środowiska zewnętrznego. Czują się tu wspaniale, pracują chętnie i intensywnie!

Nowa sala terapeutyczna dla SP3 jest szczególnie ważna. Szkoła w roku szkolnym 2021/2022 została wyróżniona certyfikatem za realizację zadań w ramach ogólnopolskiego projektu dla szkół podstawowych Polskiego Towarzystwa Dysleksji "JESTEŚMY RÓŻNI, UCZYMY SIĘ RAZEM". Nowy, nowoczesny obiekt pozwoli jeszcze sprawniej podejmować różnorodne działania terapeutyczne.

(ZSzP nr3)