Konferencja w Dolinie Smierci

W Chojnicach odbyła się konferencja prasowa prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego i dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zastępcy prokuratora generalnego prok. Andrzeja Pozorskiego.

Podczas konferencji zostały przedstawione szczegóły śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku oraz odnalezione artefakty.   |  fot. Mikołaj Bujak IPN

Zbrodnia pomorska, to śmierć około 30 tys. Polaków, przedstawicieli elit polskich, nauczycieli, uczniów, polskich urzędników, ale także osób niepełnosprawnych, którzy byli mordowani jesienią 1939 roku przez własnych sąsiadów, przez swoich niemieckich sąsiadów, którzy działali w organizacji w Selbstschutz i wspierani przez jednostki specjalne Einsatzgruppen – tym krótkim rysem historycznym zaczął konferencję prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Zaznaczył, że na Polach Igielskich w Dolinie Śmierci w Chojnicach odnaleziono szczątki pochodzące od kilkunastu osób oraz amunicję, która odpowiada amunicji używanej przez Niemców z Selbstschutz jesienią 1939 roku. - Po 1945 roku rodząca się Republika Federalna Niemiec miała wszelkie narzędzia, aby osądzić zbrodniarzy z Einsatzgruppen i Selbstschutz, którzy odpowiadają za zbrodnię Pomorską. Ustalono 1701 sprawców Zbrodni Pomorskiej w Republice Federalnej Niemiec, prowadzono 258 postępowań prokuratorskich. 233 z nich zostały umorzone, skazano zaledwie 10 osób – dodał dr Nawrocki.

Prokurator Andrzej Pozorski zaznaczył, że to nie koniec poszukiwań ofiar: - Przed nami przebadanie kolejnego, 180-metrowego odcinka transzei. Chcemy zabezpieczyć szczątki, które ujawnimy, chcemy przeprowadzić badania genetyczne i głęboko wierzymy, że uda nam się częściowo doprowadzić do identyfikacji ofiar, a w konsekwencji IPN będzie brał udział w godnym pochowaniu Polaków, którzy byli ofiarami zbrodniczej działalności okupanta niemieckiego.

W ramach tego śledztwa nie kończymy dalszych działań, ponieważ prokuratorzy już wytypowali kolejne miejsca, gdzie będziemy prowadzić analogiczne badania. Oprócz zabezpieczonych szczątków zostały odnalezione przedmioty, które były związane z tymi osobami. Są to szczoteczka do zębów, brzytwa, guziki, szczątki odzieży.

IPN w Gdańsku. Więcej w nagraniu konferencji prasowej z kanału YT IPN.