Kończy się remont dworca i budowa węzła integracyjnego

Dobiega końca budowa węzła integracyjnego transportowego, którego ostatnim elementem jest rewitalizacja i przebudowa budynku głównego dworca kolejowego i najbliższego terenu. Mają zakończyć się 17 listopada.

Budynek dworca został gruntownie odnowiony wewnątrz i na zewnątrz. Zmianie uległo też najbliższe otoczenie.   |  fot. (je)

Najnowsze informacje o pracach na nim, które trwają do późnego wieczora, przekazał niedawno na sesji Rady Miejskiej burmistrz Arseniusz Finster. „Bardzo dobra wiadomość jest taka, iż PLK montuje brakującą windę przy peronie pierwszym. Tu specjalne podziękowania ode mnie dla Pana dyrektora Andrzeja Osipowa, który dotrzymał słowa i ta winda jest, czyli mamy pełen kompleks dworca dostępny dla osób niepełnosprawnych z przejścia podziemnego na te nasze podstawowe perony.

Montaż windy zakończy się za kilkanaście dni i temat będzie zamknięty. Udało się powalczyć z wilgocią w budynku głównym dworca. Tutaj też przy pomocy PLK i przy własnej inicjatywie podłączyliśmy deszczówkę z peronów do deszczówki, którą wybudowaliśmy i piwnica się osuszyła. To ważny temat, ponieważ w piwnicy jest serwerownia, winda i duża ilość urządzeń elektrycznych. Termin w zasadzie nie jest zagrożony.

Prace się zakończą 17 listopada, ale czynności odbiorowe będą trwały 2 – 2,5 miesiąca, ponieważ pozwolenie na użytkowanie wydaje wojewoda, mamy tutaj sanepid, straż pożarną, konserwator zabytków, PKP PLK, PKP Nieruchomości itd., itd., czyli tego wszystkiego jest dużo. Jakieś takie uroczyste otwarcie, myślę to już w nowym roku, kiedy wszystkie odbiory będą zrealizowane, kiedy centrum monitoringu będzie przeniesione, kiedy straż miejska już tam będzie funkcjonować. Chwycimy wszystko, jak to się mówi, w garść i wtedy już będziemy funkcjonować w sposób właściwy. Jest też problem komunikatów, żeby te, które są na dworcu autobusowym, były słyszalne na dworcu kolejowym i odwrotnie.”

oprac. (je)