Kolejki w chojnickim szpitalu się wydłużą

W przyszłym roku kontrakt chojnickiego szpitala z NFZ będzie nieco skromniejszy niż do tej pory. Skutek? Dłuższe kolejki do specjalistów. Właściwie należałoby powiedzieć – jeszcze dłuższe, niż dotychczas.

Kontrakt szpitala z NFZ na 2017 rok będzie nieco mniejszy zapowiadała Maria Nieżorawska na niedawnej sesji powiatowej.   |  fot. (ro)

Wyraźny sygnał w tej sprawie otrzymali powiatowi radni podczas niedawnej sesji. Była na niej mowa o anonimowym liście, który dotarł do  dyrekcji szpitala. Skarżący się w nim pacjent podkreślał, że odmówiono mu zabiegu na ortopedii, także ze względu na braki kadrowe. Pojawiła się nawet sugestia, by pomocy szukać w innym szpitalu.

Obecna na sesji Maria Nieżorawska, dyrektor finansowy szpitala wyjaśniała powody takich poczynań. - Musimy już teraz ograniczać świadczenia w tym na ortopedii, ze względu na nie zapłacone nadwykonania. W ubiegłych latach otrzymywaliśmy ich zwrot na poziomie 60 do 70 % a teraz na razie nic. Na samej ortopedii przekroczyliśmy limit wykonania świadczeń o 1 milion złotych, dlatego w drugim półroczu zaczęliśmy ograniczać ich ilość.

A jak będzie w 2017 roku? - Umowy z NFZ są zawierane tylko do 30 czerwca, poza tym mówi się o likwidacji funduszu, utworzeniu krajowej sieci szpitali. Ilość zabiegów podczas negocjacji z NFZ ustaliliśmy według planu pierwszego półrocza 2016 roku, tym samym ograniczamy ich wartość o pół miliona złotych. Dla pacjentów oznacza to przesunięcie ich na dalsze terminy.

Sprawa nadwykonań i próby odzyskania pieniędzy od NFZ to od kilku lat stała udręka nie tylko chojnickiego szpitala. Jaki jest tegoroczny bilans w placówce na ul. Leśnej 10? - Całkowita strata  finansowa szpitala od stycznia do końca listopada wynosi 8 milionów złotych, z czego aż 6 milionów to nadwykonania świadczeń.

- NFZ na pewno część funduszy nam odda, za świadczenia ratujące życie i dla oddziału położniczego. Więc de facto finansowa strata będzie mniejsza. Zresztą w bilansie szpitala niezależnie od umów z NFZ figuruje też 6 mln złotych amortyzacji. To koszt który musimy uwzględniać. Zatem realny deficyt jest minimalny. Szpital ma cały czas płynność finansową.

Ale ostrożne rozmowy z NFZ na temat przyszłorocznego kontraktu nie są dobrą wiadomością dla pacjentów.

(ro)

  1. 8 stycznia 2017  15:10   problem do rozwiązania.   janek.

    Kolejki się wydłużą. Szanowna pani to jest gra dla lekarzy żeby pacjeńci chodzili prywatnie pani otym wie i wszyscy inni a jak szpital ma długi to zabrać lekarzom bo za spqnie na dyrzurach to 1500 zł zadurzo.

    4
    0
  2. 31 grudnia 2016  17:36   DZIADOSTWO I TYLE   maxi

    DZIADOSTWO I TYLE

    4
    0
  3. 28 grudnia 2016  18:28   Pani NIeżorawska, ma pani pensje i emeryturę, czy wreście nie może pani odejść i oddać ster młodej o   pracownik

    Zachłanność niektórych nie zna granic. Ciągle ma mało.

    18
    0
  4. 28 grudnia 2016  17:13   to jest Ząbkowa Wróżka   Elżbieta

    Ząbkowa Wróżka i wszystko jasne:-)

    5
    0
  5. 28 grudnia 2016  17:12   Nawet za okulary Szpital nie zwraca pracownikom   Ewa

    Zgodnie z art. 2376 § 1 i 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.), pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach. Art. 23715 § 1 i 2 K.p. wskazuje natomiast, iż Minister Pracy i Polityki Socjalnej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej określi, w drodze rozporządzenia, ogólnie obowiązujące przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące prac wykonywanych w różnych gałęziach pracy oraz, że Ministrowie właściwi dla określonych gałęzi pracy lub rodzajów prac w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej oraz Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej określą, w drodze rozporządzenia, przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące tych gałęzi lub prac. W omawianej sytuacji należy odwołać się do przepisu § 2 pkt 4 i § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973), na podstawie którego pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku z monitorem ekranowym (przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy) okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. W CHONICKIM SZPITALU NIE RESPEKTUJE SIĘ TEGO PRZEPISU. HAŃBA!!!!!!!!!!!!!!!

    14
    0
  6. 28 grudnia 2016  14:05   BHP: woda dla pracowników w firmowych kosztach   Radek

    Działania te wynikają z nałożonych na pracodawcę obowiązków w zakresie BHP. Zgodnie bowiem z art. 232 kodeksu pracy, Pani Nieżorawska łamie Kodeks BHP. Pracownicy w Szpitalu Chojnickim nie mają dostępu do wody. Jak zwracają uwagę Pani Nieżorawskiej to bezczelna parska śmiechem, że niech sami sobie kupią. Może media tym zainteresować?

    14
    0
  7. 27 grudnia 2016  18:58   do artytułu   pacjent

    To co się dzieje na oddziale ortopedii to złe zarządzanie zasobami ludzkimi i niewłaściwa polityka kadrowa. Nie zatrzymuje się lekarzy profesjonalistów i zatrudnia się takich, którzy nie potrafią wykonywać zabiegów jak, ich poprzednicy.

    18
    0
  8. 27 grudnia 2016  18:54   to jest brak profesjonalizmu (1)   do ponizej

    hi, hi hi... lokalny artysta i wlasciciel portalu zakazał redaktorowi radkowi wymieniac nazwiska daleckiej

    10
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
  9. 27 grudnia 2016  18:47   Panie redaktorze, ilu tych radnych pytało?   wyborca

    Tak trudno napisać nazwiska radnych, których interesują sprawy szpitala?

    10
    1
  10. 27 grudnia 2016  13:32   To lepiej zamknąć poradnie ... (1)   DX

    To lepiej zamknąć poradnie i nie będzie problemu ani kolejek żałosny kraj. Coś co kosztuje grosze wyceniane jest na tysiące złotych.

    29
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 27 grudnia 2016  13:41   MASZ RACJE   CHORY KRAJ

      ZAMKNAC NIECH LUDZIE UMIERAJA ! WSZYSTKO ! ZNACHORY BEDA !

      6
      0