Kogeneracja w szpitalu

Na wczorajszej (14.12.) konferencji prasowej w chojnickim szpitalu poinformowano o realizacji kolejnego projektu modernizacyjnego, w którym zaangażowane były środki unijne.

Radosław Olszewski przy chojnickim agregacie.   |  fot. (je)

Nosi nazwę „Modernizacja systemu infrastruktury cieplnej i elektrycznej Szpitala Specjalistycznego im. J. K. Łukowicza w Chojnicach”. Dofinansowanie na niego pochodziło z „Regionalnego Programu Operacyjnego, Działanie 5.5. Infrastruktura energetyczna i poszanowanie energii”.  W trakcie jego wdrażania zamontowano agregat kogeneracyjny, połączono go z siecią energetyczną szpitala i agregatem prądotwórczym. Ma to poprawić efektywność systemu energetycznego szpitala. Wartość całego projektu wyniosła 2 mln 163 tys. złotych. Unijna dotacja jest w wysokości ponad 1 mln 40 tys. złotych. Pozostałe pieniądze pozyskano z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Z jej obsługą nie będzie kłopotu, gdyż kierownictwo szpitala szacuje, że w skali roku uda się zaoszczędzić około 300 tysięcy złotych.

Cały cykl wdrożeniowy, począwszy od napisania wniosku do uruchomienia urządzenia, zamknął się w 2010 roku. Umowa na dofinansowanie została podpisana 29.04. w Gdańsku, agregat został zainstalowany w grudniu i niedawno uruchomiony. Stanął w nieużytkowanym dotąd pomieszczeniu gospodarczym. Będzie on zużywał gaz ziemny, produkując równocześnie energię cieplną i elektryczną. Ma moc elektryczną 160 kW, cieplną 215 kW. Zakłada się, że w okresie letnim powinien w niektóre dni zastąpić piece gazowe szpitalnej kotłowni. Niestety, ale zostały one przewymiarowane i ich moc (3 x 1750 kW) nie jest w pełni wykorzystana. Zdarza się latem, że jedyny uruchomiony piec pracuje nieefektywnie na zbyt niskich parametrach swej mocy.     Inwestycja była realizowana w systemie „zaprojektuj i wykonaj” przez sopocki oddział czeskiego przedsiębiorstwa „Motorgas”, którego prezes Radosław Olszewski był obecny w Chojnicach.

(je)