Kasa biletowa na dworcu jest czynna tylko 8 godzin w dni robocze

PKP Polregio udało się znaleźć ajenta do prowadzenia kasy biletowej na chojnickim dworcu. Niestety, pozostałe pomieszczenia czekające na najemcę nie mają jeszcze użytkownika.

Kasa biletowa na dworcu kolejowym na stacji otwarta jest tylko w dni robocze. Jeśli nie ma czynnej kasy biletowej, można kupić bilet na pokładzie pociągu bez dodatkowych opłat – informuje POLREGIO.   |  fot. (je)

Pomieszczenie kasowe w holu dworca kolejowego ma już użytkownika. Można w nim kupić bilety tylko w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 15.00. W niedziele i święta kasa jest nieczynna. PKP przypomina w ogłoszeniu przy kasie, że poza godzinami i dniami, kiedy kasa jest nieczynna, bilety należy kupować w biletomatach lub w pociągu.

Nie ma tam sugestii, by to robić online, jak najprawdopodobniej robi to większość pasażerów korzystających nie tylko z chojnickiego dworca kolejowego. Być może przy takich godzinach i dniach funkcjonowania kasy będzie ona deficytowa. Chyba, że Polregio da zgodę na rozszerzenie działalności o np. sprzedaż prasy czy wydawnictw promujących nasz region.

(je)