Kalejdoskop zdarzeń 2012 roku (cz 1.)

Do końca 2012 roku pozostało jeszcze tylko kilka kartek z kalendarza. Co pozostanie w pamięci? Spróbujmy podsumować najciekawsze wydarzenia. Styczeń w naszym regionie rozpoczął się od rewolucji w przewozach pasażerskich.

Rok 2012 przyniósł wiele zdarzeń, o których informowaliśmy na portalu.   |  fot. red.

Od 1 stycznia 2012 roku  zaczęła obowiązywać umowa o współpracy między  gminą Chojnice a MZK. Dla miejskiej spółki był to  zbawienny zastrzyk pieniędzy, dla pasażerów istotne zmiany - nie zawsze dobre. Okazało się bowiem, że wkrótce potem zostali skazani wyłącznie na MZK. PKS w lutym "powycinał" większość połączeń na terenie gminy Chojnice. Przez cały rok między zarządcami spółek przewozowych a szefami samorządów toczyła się ostra batalia - dotąd właściwie  nie rozstrzygnięta.

Początek stycznia tradycyjnie to gorący karnawał pod znakiem czerwonego serca i fundacji Jurka Owsiaka. Jubileuszowy 20 finał był imponujący - zwłaszcza, jeśli chodzi o jego rezultat. Sumując efektywność wszystkich wolontariuszy w powiecie mamy 108  572,94 zł. do tej kwoty znacznie przyczyniła się niezwykła akcja - symboliczny  tytuł Pana i władcy Jeziora Charzykowskiego, ostatecznie sprzedany na aukcji internetowej za 20 tysięcy złotych.

Styczeń

W styczniu było  też kilka smutnych pożegnań. 19 stycznia zmarł nagle Eugeniusz Mikołajczyk, instruktor teatralny, reżyser teatrów 4 Żywioły i Teatr Niepokorny, twórca festiwalu teatrów ulicznych w Chojnicach. Następnego dnia chojniczanie dowiedzieli się o śmierci ks. kanonika Romana Lewandowskiego, duchownego otoczonego czcią i szacunkiem przez kilka pokoleń mieszkańców miasta. 28 stycznia a potem jeszcze 11 lutego miały miejsce protesty kierowców wobec lawinowo  rosnących cen paliwa. Osoby uczestniczące w tych protestach dwukrotnie spowodowali spowolnienie ruchu drogowego w mieście.

Od początku roku trwały przygotowania formalne do prywatyzacji ostatniego samorządowego przedszkola. 13 lutego rozpoczął się konkurs na wyłonienie prywatnego podmiotu chcącego  przejąć owo przedszkole. Spośród pięciu  oferentów jeden z nich Adrian K. musiał się wycofać z uwagi na konflikt z prawem a w dalszym toku konkursu komisja wyłoniła zwycięzcę - pp. Paterków. Klamka zapała - Od września br. przedszkole jest już na prywatnym wikcie.

Luty

W zimie rozpoczęła się pierwsza tegoroczna inwestycja. Miejski stadion przy ul. Mickiewicza wzbogacił się o zadaszenie znacznej części głównej trybuny. Wydatek był konieczny, bo to jeden z wymogów PZPN wobec II - ligowych obiektów piłkarskich. Kolejne wymogi będzie można spełnić dopiero w 2013 roku. W przylegającym do stadionu budynku ma się znaleźć centrum monitoringu i miejsce dla służb porządkowych oraz mediów. Te rolę ma spełniać dawny budynek Przychodni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Koniec lutego przyniósł też nową okazjonalną imprezę dla Chojnic - wielki rycerski turniej. Sprawa ta nie udała się w sierpniu 2011 z uwagi na ulewę i burzę, za to na Mistrzostwa Polski zjechali waleczni rycerze z całego kraju. Krew się nie polała, ale emocji i widowiskowych walk nie zbrakło.

W marcu zostały wszczęte prace inwestycyjne w Parku 1000  - cia. Równolegle zaczęły tam działać dwie ekipy - Józefa Urbaniaka z Chojnic i wkrótce później Janusza Richtera. Druga ekipa jednak ze względu na kłopoty finansowe firmy zrejterowała. Ratusz był zmuszony rozwiązać umowę i ogłaszać kolejny przetarg. Tym razem z charzykowskim Marbrukiem udało się sprawę dokończyć, ale dopiero późną jesienią.

W marcu niecodzienny prezent sprawił Chojnicom były premier Jan Krzysztof Bielecki. Dowiedział się bowiem, że jego babcia była przed wojną dyrektorką gimnazjum przy ul. Sukienników. O przedwojennym rodowodzie tej szkoły przypominała tablica, nieco już sponiewierana. Bielecki ufundował zatem nową tablicę, która pojawiła się tam pod koniec marca. 

Marzec

W marcu odbyło się wstępne podsumowanie trwającego od dwóch lat niezwykłego międzynarodowego programu naukowego Eulakes, który dotyczy naszego Jeziora Charzykowskiego, węgierskiego Balatonu, włoskiej Gardy i austriackiego Nesiedl.  Wyniki badań możemy użyć do unijnych dokumentów aplikacyjnych - wyjaśniał wówczas Jacek Domozych, dyrektor Wydziału Budowlano - Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Chojnicach. - To będzie istotna wiedza przy staraniach o zdobycie funduszy na uporządkowanie czystości Strugi Jarcewskiej i Jeziora Charzykowskiego.

Kwiecień

Chojniczanie na pewno będą mieli w pamięci  kwietniową Drogę Krzyżową. Po raz pierwszy miała ona niezwykłego gospodarza abp Henryka Muszyńskiego. W historii miasta było to pierwsze wielkopiątkowe nabożeństwo odprawione przez prymasa - seniora. W kwietniu kilkaset serc na chojnickim rynku bilo w rytm motocyklowych silników. Po raz trzeci 21 kwietnia odbyła się tam akcja Motoserce. I znów byliśmy najlepsi w Polsce - na rzecz dzieci sympatycy tej akcji oddali 550 litrów krwi. Zwieńczeniem kwietnia  było wyjątkowe wydarzenie - ogólnopolskie otwarcie sezonu żeglarskiego w Polsce i jednocześnie jubileuszu 90 - lecia istnienia klubu żeglarskiego w Charzykowach, najstarszego w Polsce.

11 maja ogłoszono werdykt w konkursie wiedzy o Chojnicach. Został on zorganizowany przez Zespół Szkół Kształcenia Ponadgimnazjalnego. Najwięcej punktów uzyskał nasz redakcyjny kolega Radosław Osiński, notabene wychowanek owej szkoły. Kalendarz majowych imprez wzbogacił się o kolejne wydarzenie -  w kościele Matki Bożej Fatimskiej 12.05. odbył się I Ogólnopolski Festiwal Pieśni Maryjnej "Ave Maria". Jak podkreślają organizatorzy - to jedyny tego typu przegląd o takiej randze w tej części kraju. Jak na pierwszą edycję, frekwencja wykonawców jest wyśmienita. Z zaproszenia skorzystało 14 zespołów z całej północnej Polski.

Maj

28 maja po raz 13 był obchodzony Dzień Samorządowca. Tym razem wielki pierścień otrzymał radny i szef samorządu osiedlowego Edward Gabryś. Warto zaznaczyć, że jednym z nominowanych był nasz portalowy współpracownik Aleksander Knitter, trener piłkarzy Środowiskowego Domu Samopomocy.

W czerwcu Chojnice w oczach internautów zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie "DesigNOWE miasto 2012". Zadbana przestrzeń publiczna, dobrze utrzymana zieleń, dbałość o porządek i estetykę - to wszystko wpływa na wizerunek miasta. Co wpłynęło na tę ocenę? Między innymi piękniejący Park 1000 - lecia, którego sporą część do końca czerwca udało się udostępnić do użytku. Pojawiło się sporo nowych elementów, choćby słoneczny zegar czy ławeczka z Julianem Rydzkowskim.

Czerwiec

W czerwcu rozpoczął się też sezon koncertowy. Warto odnotować novum w tej dziedzinie w charzykowskiej dyskotece Holiday. Już pierwszy koncert był prawdziwym hitem, bowiem na scenie w Holiday’u wystąpiły urodziwe Ukrainki z grupy Mirami. Również kolejne koncerty białoruskiego trio żeńskiego By City a potem grupy Masters cieszyły się ogromnym powodzeniem.

(ro)