Jest w albumie, ale się sypie?

Mieszkańcy kamienicy przy ulicy Strzeleckiej 20 mają żal, że ich budynek nie jest remontowany, a stwarza niebezpieczeństwo, bo cegły spadają na chodnik. W ZGM zaprzeczają i mówią, że stopniowo są tam wykonywane prace.

Elewacja budynku pozostawia sporo do życzenia.   |  fot. (olo)

Jest to zabytkowa budowla o pięknej prostocie stylu i budowli, z wyjątkowym balkonem. Znalazła się nawet w albumie chojnickich starych fotografii. Niestety, budynek zaczyna się rozpadać. Mieszkańcy kamienicy wielokrotnie składali wnioski, prośby w ZGM, do których należy kamienica, o renowację. Niestety nie przyniosło to żadnych skutków. - Nie dość, że wygląda to fatalnie i z pewnością nie jest to dobrą wizytówką Chojnic, to na dodatek ludziom chodzącym po chodniku na głowy spadają cegły i gzyms – apelują o pomoc mieszkańcy kamienicy.

Okazuje się, że kamienica należy do wspólnoty mieszkaniowej (1 właściciel) i do ZGM, który twierdzi, że prowadzi w niej różne prace i remonty. - Zostały wymienione drzwi od ulicy i od podwórka, jest założony domofon, wyremontowaliśmy klatkę schodową. W lutym i marcu będą odbywały się zebrania i wówczas będziemy dyskutować o dalszych remontach w tej kamienicy, m.in. o nowej elewacji – dowiedzieliśmy się w ZGM. - Cegły na pewno nie lecą nikomu na głowę, a jedynie może spadać tynk, który jednak na bieżąco skuwamy, aby nie stwarzał zagrożenia. Możemy też wysłać ekipę, by jeszcze raz sprawdziła, czy nie ma tam niebezpieczeństwa.

W ZGM obiecują, że w miarę możliwości finansowych po rozmowach z właścicielem kamienica doczeka się odnowienia.

Tekst i foto: (olo)

fotoreportarz.jpg

strzelecka.ok_1910_.jpg

A tak prezentowała się kamienica w czasach swojej świetności ponad 100 lat temu. Szczyt budynku po prawej.

  1. 5 stycznia 2012  10:27   wspólnotę powołać   anonim

    Trzeba wykupić mieszkania i stworzyć wspólnotę mieszkaniową i sami będziecie gospodarzami

    1
    0
  2. 3 stycznia 2012  21:31   Fakt jest taki, ze nacisk na ...   anonim

    Fakt jest taki, ze nacisk na elewacje kladzie się tylko w centrum, zobaczcie jak wyglądają kamienice przy pl Jagiellonskim poza jedna odnowiona ktora byla w oplakanym stanie przez X lat.

    1
    0
  3. 3 stycznia 2012  21:08   Bierzcie sprawy we własne ręce (2)   anonim

    Bo 100 lat temu to właściciel doglądał i dobierał sobie lokatorów,kto zalegał to na bruk .Teraz wszyscy tylko żądają, nikt nikomu nie zwraca uwagi na wandalizm .Każdy dba tylko o to aby w jego mieszkaniu było czysto i ładnie .A o otoczenie to ma już tylko dbać administrator.Ciekawe czy ktoś z lokatorów chociaż posprzątał klatkę schodową

    1
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 3 stycznia 2012  21:33   Placicie czynsze to żadnej ...   anonim

      Placicie czynsze to żadnej łaski adminiatrator nie robi, bo remont jest obowiązkiem w jego zakresie

      1
      0
    • 3 stycznia 2012  21:20   wiele razy malowaliśmy sami ...   mieszkańcy.

      wiele razy malowaliśmy sami klatkę schodową, póki tynk nie zaczął odpadać.Płacimy wysoki czynsz za mieszkania, więc mamy prawo prosić o to, aby nasza kamienica była odnowiona. Szkoda tylko ze ZGMy się tym nie przejmują. Od 10 lat składamy wnioski o odnowienie kamienicy. Niedługo popadnie w ruinę..

      1
      0
  4. 3 stycznia 2012  20:58   No tak. Przeciez lepiej ...   Radosław

    No tak. Przeciez lepiej zaczekac az ktoś ulegnie wypadkowi. Dopiero wtedy ZGMy zauważą problem! Weźcie się do roboty. Jestem ciekawa, czy sie tym zajmą w marcu. Może miejski architekt lub burmistrz powinien wpłynąć jakoś na nich?

    1
    0
  5. 3 stycznia 2012  20:37   chojniczanka (1)   gdzies daleko od rodzinnego miasta

    Przepraszam,ale w innych miescie budynki przechylaja sie na droge. A w centrum nawet fontanny niechca odnowic. Do dopiero wstyd;) Wstyd wstydem zalezy dla kogo. Dla mnie osobiscie Chojnice za granica, sa piekne. Oby tak dalej, tylko zeby tak bardzo sie niezmienialy i zachowaly swoja naturalnosc. Fakt, widac wjakim jest stanie budynek. Ale czy warto zachodu zeby sie tak przejmowac.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 3 stycznia 2012  21:34   No przechylaja sie np w ...   anonim

      No przechylaja sie np w Toruniu czy Pizie a przy tym jakie słynne są

      1
      0
  6. 3 stycznia 2012  20:14   Zdaniem zarządcy zawsze ...   chojniczanin

    Zdaniem zarządcy zawsze wszystko jest cacy, ale to skandal aby ZGM nie wyremontowal tej kamienicy i to w takiej czesci miasta ze TURYSCI CO JADA DO CHARZY CZY NAD MORZE TO WIDZA WSTYD PANOWIE URZEDASY, za biurkiem to zawsze fajnie wyglada chociaz zdjecia pokazuja stan zewnetrzny budynku, to az strach sie domyslic jak wyglada w srodku.

    1
    0
  7. 3 stycznia 2012  17:01   Nie wiedziałem, że ...   Mieszkańcy kamienicy

    Nie wiedziałem, że wyremontowali nam klatkę schodową... Zapraszamy, nic się tam nie zmieniło od lat. A Drzwi wymienili tylko dlatego, że tamte się całkiem rozpadły i nie było żadnych. Dziękujemy, że się tym zainteresowaliście.

    1
    0
  8. 3 stycznia 2012  16:14   100 lat temu to wyglądało ...   anonim

    100 lat temu to wyglądało cacy, a dziś szkoda gadac.

    1
    0