Jesień Dworku na Pałukach i na Cyprze

Stowarzyszenie „Dworek Polski” ostatnio koncertowało w kraju i za granicą. We wrześniu zespół dzieci i młodzieży zaprezentował się w ramach „Jesieni na Pałukach” w Żninie.

Październik był dla reprezentacji zespołu po raz drugi okazją do ukazania polskiej kultury na międzynarodowym wydarzeniu, jakim jest coroczny Festiwal Średniowieczny na Cyprze.   |  fot. nadesł.

To największa i najstarsza tego typu impreza w Polsce Północnej i corocznie jest organizowana w formie przede wszystkim Jarmarku Sztuki Ludowej, ale również Zjazdu Twórców Ludowych i Przeglądu Kapel i Zespołów Ludowych. W Żninie zaprezentowało się ponad stu twórców, a Dworek Polski tanecznie otworzył 47 edycję tej imprezy polonezowym korowodem po raz pierwszy na żnińskim rynku.

W drugiej części występu na Pałukach zespół odtańczył polskie tańce, miedzy innymi Mazura i Kujawiaka oraz zaprezentował tradycyjne pieśni patriotyczne. Po sąsiedzku w Biskupinie odbywał się również XXVIII Festyn Archeologiczny, który również odwiedzili członkowie organizacji.
Zadanie Stowarzyszenia „Dworek Polski” pod nazwą „Uczestnictwo dzieci i młodzieży w festiwalu folklorystycznym oraz jarmarku” zostało dofinansowane przez Powiat Chojnicki.

Październik był dla reprezentacji zespołu po raz drugi okazją do ukazania polskiej kultury na międzynarodowym wydarzeniu, jakim jest coroczny Festiwal Średniowieczny na Cyprze. Dworek prezentował się przez wszystkie 8 dni festiwalu, co było poprzedzone intensywnymi próbami na deskach Chojnickiego Centrum Kultury. Zespół w swoim repertuarze ma już szeroki wachlarz tańców z różnych okresów historii Polski, począwszy od średniowiecza, a ich wspólnym mianownikiem i najważniejszym odniesieniem nieodzownie jest dla zespołu tradycja dworku polskiego.  Podczas pobytu w Agia Napa nie zabrakło czasu na „żywą lekcję historii” dla uczniów Szkoły Języka Polskiego Paralimni.

Anna Piekarska-Więcławek