„Jedynka” pojedzie ul. Turystyczną w Charzykowach, a „Siódemka” tylko do szpitala

Wkrótce powrót do poprzedniego układu w kursowaniu linii MZK Chojnice na trasie do Charzyków i pozostałych letniskowych wsi w tym rejonie gminy Chojnice. Linia nr 7 ma kończyć bieg przy szpitalu, a nr 1 będzie jedyną linią do Charzyków.

O zmianach w kursowaniu linii nr 7 przez Charzykowy poinformował wicewójt Janusz Szczepański.   |  fot. (je)

Wróciła sprawa zmiany trasy linii nr 7 przez Charzykowy, o co jesienią 2023 prosili na wiejskim zebraniu mieszkańcy osiedla Zacisze i pobliskich. Ich postulat w formie interpelacji zgłosił do UG radny z Charzyków Józef Kołak, o czym wtedy pisaliśmy. Według koncepcji wnioskodawców wydłużyłaby się ona o odcinek Turystyczna – Wzgórze – Długa – Żwirowa. Wówczas decyzji nie podjęto, ale mieszkańcy Zacisza złożyli niedawno w Urzędzie Gminy petycję, o czym poinformował na wczorajszej (4.07.) konferencji prasowej wicewójt Janusz Szczepański, w tej samej sprawie.

Proszą o ułatwienie dojścia do przystanku MZK, gdyż teraz najbliższy jest przy rondzie w centrum Charzyków. W związku z tym władze gminy podjęły korespondencję z UM Chojnice i MZK, by spróbować znaleźć rozwiązanie tego postulatu. W ubiegłym tygodniu postanowiono zrealizować testowy kurs po trasie nowego wariantu przebiegu linii nr 7. Autobusem o normalnej długości pojechali samorządowcy z gminy Chojnice oraz kierownictwo MZK.

- Uzgodniliśmy, że jest jednak możliwe wdrożenie tej trasy przez ulice Wzgórze i Turystyczną, ale musimy zmienić istniejące progi liniowe na wyspowe, co już zleciliśmy do realizacji. Trzeba będzie też na Turystycznej, (na zdjęciu) która w zasadzie jest deptakiem, pilnować, by nie blokowali ruchu na niej źle zaparkowane auta. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że MZK planuje „powrót do korzeni”, czyli będzie tylko linia nr 1 obsługiwać Charzykowy, a nr 7 tylko na terenie miasta. Dzięki temu charzykowianie dotrą na dworzec po 20 minutach, a nie „siódemką”, która „odwiedza” szpital i osiedle 700-lecia, po 45 minutach – przekazał wicewójt Janusz Szczepański.

Więcej szczegółów w relacji video z konferencji prasowej w UG Chojnice.

(je)