Jednak nie umorzenie raty podatku rolnego, a obniżenie jego podstawy

Jak już podawaliśmy, wójt Zbigniew Szczepański postanowił wystąpić do Rady Gminy Chojnice o umorzenie pierwszej raty podatku rolnego wszystkim jego płatnikom, jako odpowiedź na postulaty protestujących rolników. Jednak będzie inny sposób.

Skarbnik Gminy Iwona Lewandowska.   |  fot. (je)

Włodarz gminy Chojnice, by ulżyć ok. 1000 rolnikom, zdecydował, że za zgodą Rady Gminy Chojnice im wszystkim umorzy pierwszą ratę podatku rolnego. Skutkowałoby to obniżeniem wpływów do budżetu o ok. 550 tys. zł. Po szczegółowej analizie prawnej okazało się jednak, że taka „hurtowa” decyzja jest niemożliwa. Takie umorzenia, których w skali roku wójt Zbigniew Szczepański do tej pory dokonywał od 5 do 10 razy, prawo dopuszcza tylko na indywidualny i dość skomplikowany wniosek.

Szczegółowo go omówiła na wczorajszej (7.03) konferencji prasowej Skarbnik Gminy Iwona Lewandowska. W tej sytuacji władze gminy zdecydowały wrócić do postulatu protestujących rolników, który został przekazany do UG 20 lutego. Wnioskowano w nim o obniżenie podstawy naliczania podatku rolnego, który pod koniec 2023 roku Rada Gminy Chojnice przyjęła w wysokości 75 zł za 1 kwintal (100 kg) żyta. - Na najbliższej sesji Rady Gminy będzie nowelizacja tej uchwały. Proponujemy obniżenie tej stawki z 75 zł na 60 zł. Da to ten sam skutek finansowy dla rolników i budżetu gminy. Niestety, ale ponowna wysyłka nowych decyzji podatkowych będzie nas kosztowała kilkadziesiąt tys. zł, gdyż trzeba to zrealizować jak list polecony z potwierdzeniem odbioru – przekazał Zbigniew Szczepański.

Na konferencji prasowej w UG obecny był także lider protestujących rolników, którzy przenieśli się  z DW 240 k.Pawłowa na początek obwodnicy miasta od strony Czerska, Krzysztof Beski. Przekazał, że aktualnie zamierzają blokować to miejsce do 20 marca. Możliwe jest skrócenie tego, ale o ile rozmowy z rządem przyniosą pozytywny efekt. Jeśli tak nie będzie, protest będzie kontynuowany i po 20 marca.

Więcej w nagraniu video.

(je)