Jaki wpływ na włosy ma testosteron?

Zbyt wysoki poziom testosteronu u mężczyzn przyczynia się do wypadania włosów i łysienia. Ten męski hormon płciowy wytwarzany jest przez komórki Leydiga, które znajdują się w jądrach.

Zostało udowodnione, że bardzo niski lub wysoki poziom tego hormonu powoduje wypadanie włosów.   |  fot. ilustrac.

Testosteron oddziałuje przez swoje receptory na rozwój włosów, pobudzając ten proces w takich obszarach ciała jak twarz oraz okolice narządów płciowych, hamując natomiast ich wzrost na głowie.

Mechanizm działania testosteronu przy wypadaniu włosów u mężczyzn

Analizując współczesne wskaźniki ryzyka nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn przy podwyższonym poziomie testosteronu, wykazano, w mieszku włosowym pojawia się jeden enzym, niekorzystnie wpływający na włos. Pod wpływem DHT (aktywna forma testosteronu) dochodzi do osłabienia włosów i ich przerzedzenia, po czym zaczyna się faza wypadania włosów. Nadmiar DHT jest główną przyczyną wypadania włosów typu męskiego na tle szczególnej nadwrażliwości mieszków włosowych na ten hormon.

Jak sobie poradzić z tym problemem? Można rozwiązać go np. z szamponem przeciw łysieniu DX2, który jest przeznaczony do włosów z tendencją do wypadania. Skutecznie naprawia cebulki włosów i wzmacnia słabe włosy. Zawarte w nim składniki wspomagają proces tworzenia się komórek oraz poprawiają wzrost włosów, nawilżają skórę głowy i działają regenerująco. Ponadto szampon DX2 jest bogaty w witaminy i minerały. Każdy mężczyzna ciepiący z powodu wypadania włosów powinien rozpocząć stosowanie tego produktu, ponieważ powstał on na bazie unikalnej formuły i zawiera optymalnie dobrane składniki pielęgnujące i oczyszczające w określonych proporcjach. Tym samym z pomocą szamponu przeciw łysieniu DX2 nie tylko uda się dokładni umyć włosy i skórę głowy, ale także ułatwiać penetrację składników aktywnych i tym samym zapobiec wypadaniu włosów.

Dodatkowo można zastosować również wcierki hamujące wypadanie włosów i stymulujące ich odrastanie oraz włączyć do diety olej lniany i suplementy diety zawierające w swoim składzie witaminy szczególnie te z grupy B.

Zbyt wysoki poziom testosteronu a łysienie u mężczyzn

Wypadania włosów u mężczyzn związane z nieprawidłowym poziomem testosteronu jest konsekwencją ich znacznego osłabienia, włosy stają się cieńsze i słabsze do samego czubka głowy. W cebulkach obserwuje się nieodwracalne oddziaływanie procesów: pod wpływem DHT zauważalnie się zmniejszają, zaburzone jest prawidłowe odżywianie w skórze głowy. Mieszki włosowe stopniowo ulegają degradacji, pogarsza się stan linii włosów jako całość. Stopniowo mieszek celowo przechodzi w tzw. hibernację, a produkcja nowych włosków zostaje zatrzymana. Ponadto mieszek włosowy zarasta, a odrastanie włosów staje się niemożliwe.

Co wiąże się z wysokim poziomem testosteronu u mężczyzn:

Wypadanie włosów u ponad 70% mężczyzn.

Utrata włosów w kątach czołowych i na szczycie głowy.

Początek łysienie u mężczyzn pojawia się między 20 a 30 rokiem życia i postępuje.

Tłusty łupież bądź też łojotok.

Wypadanie włosów można zatrzymać, stosując odpowiedni szampon, wcierkę lub suplement przeciw łysieniu.

Wpływ testosteronu na wypadanie włosów u mężczyzn

Badania medyczne potwierdzają ryzyko rozwoju łysienia u mężczyzn przy podwyższonym poziomie testosteronu. Podczas interakcji tego hormonu z enzymem 5α-reduktazą, w mieszku włosowym powstaje enzym dihydrotestosteron, który ma wpływ na stan włosów. Pod wpływem DHT dochodzi do przerzedzenia i osłabienia włosów, a następnie ich wypadania w określonych miejscach. To właśnie nadmiar aktywnej formy testosteronu jest za jedną z głównych przyczyn rozwoju łysienia androgenowego. Występuje na tle wrażliwości mieszka włosowego na DHT.

Proces wypadania włosów zaczyna się od łysienia na czole, a następnie stopniowo przesuwa się do określonej strefy i korony. Przy łysieniu z powodu testosteronu cierpi nie tylko ilość, ale i jakość włosów. Stają się coraz cieńsze i słabną. Proces ten dotyczy całej części włosa: od cebulki do łodygi. Pod wpływem DHT kurczą się cebulki włosowe, zaburzając tym samym prawidłowe odżywianie, dostęp składników odżywczych i krwi, a także rozwój całej łodygi włosa. Przy bezpośrednim przebywaniu w tym stanie cebulka zaczyna się degradować, pogarszając ogólny stan włosów i jego cykl wzrostu.

Na tle przerzedzania włosów na skórze głowy pojawia się niezauważalny puch, przypominający włosy dziecka. Następnie mieszek włosowy przechodzi w przedwczesną fazę uśpienia. DTH zwalnia proces wytworzenia nowego włosa, co skutkuje coraz mniejszą ich ilością, a także miniaturyzacją. Męskie hormony płciowe stymulują gruczoły łojowe do nadmiernego wytwarzania sebum, co przyczynia się do pojawienia się łupieżu, osłabienia mieszków i wypadania włosów.

(mat. zewnętrzny)