Jaką rolę spełniają lagi motocyklowe?

Budowa motocykli ulegała pewnym zmianom na przestrzeni dekad, jednak nieustannie w znacznej części jednośladów wciąż możemy zauważyć typ przedniego zawieszenia, który zawiera widelce teleskopowe.

Większość użytkowników motocykli nie zdaje sobie sprawy, z tego jak duży wpływ na trakcję pojazdu ma prawidłowe serwisowanie amortyzatorów oraz olej w nich pracujący.   |  fot. ilustrac.

Rury nośne, znane także jako lagi motocyklowe, stanowią element niezbędny do zapewnienia bezproblemowego przebiegu mechanizmów w pojeździe. W tym artykule przedstawiamy, jaką rolę spełniają lagi motocyklowe.

Lagi motocyklowe – czym są te elementy?

Konstrukcja zawieszenia występująca w większości motocykli, jak również cała jego przednia część w znacznym stopniu oparta jest o lagi motocyklowe. Biorąc to pod uwagę, należy pamiętać, aby nasz jednoślad był wyposażony w sprawne rury nośne przedniego zawieszenia – powinny być one proste oraz połączone we właściwy sposób. Dzięki takiej instalacji praca zarówno sprężyn, jak i amortyzatorów będzie przebiegać prawidłowo, a motocyklista będzie mógł bezproblemowo obrać zamierzony kierunek jazdy.

Lagi motocyklowe oraz ich oś wyznaczają ukierunkowanie wymienionych wcześniej elementów, co umożliwia równomiernie rozłożenie siły na przednim kole pojazdu. Mają one wpływ na przebieg obrotu przedniego koła, a przy tym oddziałują na wszystkie związane z nim mechanizmy.

Niesprawne lagi motocyklowe – objawy

Motocykliści, który doświadczają niestabilności jazdy oraz trudności w utrzymywaniu jej kierunku – nie tylko podczas przemierzania prostych tras, ale również podczas pokonywania zakrętów – powinni dokonać kontroli stanu lag motocyklowych. Na niesprawne rury nośne wskazują również niepokojące stuki wydawane przez jednoślad, a także zbyt miękka praca teleskopów. Zdecydowanie nie należy lekceważyć wymienionych objawów, gdyż niesprawne lagi negatywnie wpływają na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Dostrzeżenie takich sygnałów powinno nas skłonić do kontroli zawieszenia. W razie wykrycia nieprawidłowości niezbędna jest wymiana lag motocyklowych.

Miłośnicy jednośladów powinni pamiętać o istocie sprawnych lag motocyklowych. Uszkodzone lub zużyte elementy powinny zostać niezwłocznie wymienione. Sprawdź wysokojakościowe lagi: https://sklep.abcmotoru.com.pl/lagi.

Wstępna kontrola przedniego zawieszenia

Jeśli zauważymy wymienione wcześniej objawy usterek lag motocyklowych, powinniśmy przeprowadzić wstępną kontrolę przedniego zawieszenia. Procedura powinna się odbyć podczas postoju. Polega ona na wciśnięciu dźwigni przedniego hamulca oraz przetoczeniu pojazdu w przód oraz tył, kontrolując jednocześnie pojawienie się jakichkolwiek luzów. W przypadku, gdy poskutkuje to jedynie wciskaniem oraz odbijaniem teleskopów, możemy założyć, że problemem prawdopodobnie nie są luzy w przednim zawieszeniu. Gorsza, spowolniona praca hamulca lub słyszalne stuki wskazują jednak na konieczność wymiany lag motocyklowych.

Usterki w lagach motocyklowych – jakie występują najczęściej?

Usterki w lagach motocyklowych najczęściej dotyczą luzów w łożyskach głównych ramy – zauważalne jest wtedy stukanie podczas hamowania, gdy dźwignia przedniego hamulca zostanie wciśnięta. Może to wynikać z długotrwałej eksploatacji oraz wystąpienia owalizacji czy pojawienia się rys. Wtedy wskazane jest rozmontowanie tego elementu, by sprawdzić stan łożysk.

Innym często występującym problemem są wycieki w lagach. W ich wyniku może dojść do zalania koła bądź okładziny hamulcowych klocków, co znacząco ogranicza bezpieczeństwo poruszania się na jednośladzie. Co więcej, wycieki mogą wiązać się z istotnym ubytkiem płynu hydraulicznego w układzie, przez co praca zawieszenia ulegnie pogorszeniu. Kolejna usterka polega natomiast na wygięciu lag podczas wypadku czy wywrotki motocykla.

Lagi motocyklowe pełnią ważną rolę w jednośladach, dlatego konieczne jest regularne kontrolowanie ich stanu, aby wcześnie wykryć wszelkie usterki. Co więcej, nie można zapominać o czyszczeniu i smarowaniu tych elementu.

(mat. zewnętrzny)