Jak zostać prawnikiem?

Niedawno zaczął się nowy rok akademicki. Warto zatem sprawdzić, kim dokładnie jest prawnik, jakie stoją przed nim zadania oraz co musisz zrobić, aby zostać prawnikiem, a także czy masz do tego naturalne predyspozycje.

By móc wykonywać czynności zarezerwowane dla adwokatów, niezbędne jest ukończenie studiów prawniczych.   |  fot. ilustrac.

Czy prawnik to tylko adwokat?

Wyobrażenie ludzi na temat prawnika jest bardzo wąskie. Zazwyczaj wyobrażamy go sobie w sięgającej kostek todze i żabocie, niebieskim lub ciemnozielonym, z zapałem konstruującego mowę końcową przed ogłoszeniem wyroku. Tymczasem osoba, która ukończyła prawo, może wybrać wiele ścieżek rozwoju: jako wspomniany adwokat, ale też radca prawny, sędzia, prokurator, komornik czy notariusz.

Może też pracować w zawodach, które nie wymagają aplikacji, na przykład w administracji, w policji, w organach zajmujących się bezpieczeństwem państwa, w firmach jako doradczych, jako osoby prowadzące konsultacje prawne, w biznesie, w instytucjach publicznych i prywatnych, jako urzędnik bądź pełnomocnik, w samorządach jako ławnik czy radny. Osoba po tym kierunku może przeprowadzać audyty, być biegłym specjalistą, zajmować się doradztwem. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej na temat możliwych ścieżek rozwoju.

Gdzie pracuje prawnik?

Jak napisaliśmy wyżej, wszystko zależy od wyboru własnej ścieżki. To oczywiste, że osoby z aplikacją znajdą zatrudnienie na przykład w Kancelaria Prawna Wrocław, gdzie przyjdzie im się mierzyć na przykład z bronieniem klienta w sądzie, jednak nie jest to jedyne miejsce, gdzie znajdzie zatrudnienie prawnik. Osoby z wykształceniem prawniczym mogą pracować na stanowisku urzędniczym w instytucjach publicznych, ale z równie dużym powodzeniem mogą zająć się doradztwem i konsultacjami w aspektach prowadzenia firm.

Wielu przedsiębiorcom zwyczajnie brakuje czasu na szukanie kruczków w kodeksach czy bycie na bieżąco z ciągle zmieniającymi się w Polsce przepisami. Zatrudnienie prawnika to dla nich jedyne akceptowalne wyjście. Osoba zatrudniona na tak odpowiedzialnym stanowisku może na przykład udzielać porad w zakresie reklamy, kard i finansów.

Jakie są cechy dobrego prawnika?

Dobry prawnik uczy się przez całe życie, ale przede wszystkim specjalizuje się w określonej dziedzinie. Jest tyle gałęzi prawa, że każdy znajdzie coś dla siebie: a to windykację, a to prawo rodzinne, bankowe czy gospodarcze.

Inne cechy, jakie należy wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na ten kierunek to:

* Umiejętność panowania nad czasem;

* Umiejętność pracy w stresie;

* Wysokorozwinięte kompetencje interpersonalne i kultura osobista;

* Dyskrecja i szacunek względem interesów klienta;

* Świadomość konieczności działania zgodnie z etyką pracy;

* Umiejętność negocjacji;

* Dobra pamięć;

* Dyscyplina;

* Wysokie zdolności analityczne;

* Umiejętność oddzielania faktów od emocji.

Jak zostać prawnikiem?

Trzeba wziąć pod uwagę, że studia prawnicze trwają pięć lat, są one jednolite magisterskie. W czasie trwania studiów poznamy przedmioty obejmujące wszystkie gałęzie prawa: rodzinne, karne, podatkowe, handlowe, cywilne, administracyjne.

Jeśli decydujemy się na przystąpienie do kancelarii albo swoją przyszłość wiążemy z praca w sądzie, pamiętajmy o aplikacji (praktykach), trwających (zwykle) kolejne trzy lata po zdaniu studiów oraz o egzaminach przeprowadzanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jakie przedmioty będę musiał zdać?

Listę przedmiotów maturalnych publikuje każda uczelnia, niemniej trzeba być przygotowanym na osiągnięcie dobrych wyników z:

* języka polskiego

* języka obcego nowożytnego

* historii

* WOS

* matematyki

Choć zawód trudny, cieszy się olbrzymim prestiżem i z pewnością warto rozważyć tę ścieżkę edukacji.

 (mat. zewnętrzny)