Jak zostać menedżerem gwiazd?

Bycie menedżerem gwiazdy brzmi jak praca marzeń – dla wielu osób. To niewątpliwie zawód, który wymaga konkretnych predyspozycji i umiejętności. Jest również bardzo wymagający i nie każdemu będzie dawał satysfakcję.

Bycie agentem wielkoformatowej gwiazdy raczej nie powinno być celem samym w sobie, chyba że od lat marzymy o współpracy z tym jednym, konkretnym artystą.   |  fot. ilustracyjne

Kto może zostać menedżerem gwiazdy i od czego zacząć, zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia ani odpowiednich kontaktów?

Predyspozycje do pracy menedżera

Trudno wyobrazić sobie menedżera czy też agenta, który nie lubi twórczości artysty, z którym współpracuje. Zamiłowanie do sztuki, czy będzie to muzyka, film, teatr czy jeszcze inna dziedzina, jest więc w tej pracy bardzo istotne. Z drugiej strony liczą się także zdolności organizacyjne, negocjacyjne i terminowość, ponieważ w przeciwieństwie do artysty, jego agent nie może pozwolić sobie na ciągłe myślenie o sztuce. Artyści zatrudniają menedżerów właśnie po to, aby zajęli się oni całą realną i często skomplikowaną otoczką: terminami, negocjacjami, finansami i umowami.

Na czym musi znać się agent gwiazdy?

Praca każdego agenta artystycznego to nieustanne negocjacje – niemal handlowe z różnymi partnerami, zleceniodawcami, podwykonawcami, instytucjami i firmami. Ideałem jest, jeśli agent zna się nie tylko na prawie i ekonomii, ale również marketingu i promocji. Oczywiście pod kątem współpracy z artystą. Tego typu wiedzę można zdobyć np. na specjalistycznych kursach dla agentów artystycznych. To zdecydowanie łatwiejszy i szybszy sposób niż uczenie się na własnych błędach.

Jak zdobyć doświadczenie agenta?

Pierwszym krokiem powinno być oczywiście zdobywanie doświadczenia we współpracy z artystami, ale także innymi podmiotami związanymi z organizacją imprez czy eventów. Dobrym startem będą praktyki, staże, a później praca w agencjach eventowych, PR, instytucjach kulturalnych, wydawnictwach czy wytwórniach muzycznych. To nie tylko droga do zdobycia konkretnych umiejętności i wiedzy, ale również sposób na wyrobienie sobie kontaktów. W tej branży najlepiej działają indywidualne rekomendacje.

Jeśli jesteś solidnym, rzetelnym i godnym zaufania pracownikiem, twój potencjał na agenta na pewno zostanie doceniony. O pracę menedżera warto się starać także bezpośrednio zwracając się do konkretnego artysty. Przedstaw mu swoją wizję na promocję jego wizerunku, ale tym, co ostatecznie zdecyduje o współpracy i tak będzie fakt, czy nadajecie na tych samych falach.

Po co w ogóle być menedżerem gwiazdy?

Bycie agentem wielkoformatowej gwiazdy raczej nie powinno być celem samym w sobie, chyba że od lat marzymy o współpracy z tym jednym, konkretnym artystą. Może być też tak, że mamy świetny pomysł na wypromowanie wykonawcy, którego kariera z jakiegoś powodu przygasła albo w ogóle nie może nabrać tempa. W innych przypadkach lepiej po prostu być dobrym agentem artystycznym, ceniącym twórczość artysty, z którym współpracuje. Sława jest wówczas kwestią drugorzędną, ale również wyzwaniem, z którym trzeba umieć sobie radzić. Dlatego zwłaszcza w przypadku agentów gwiazd, niezbędna jest również umiejętność rozmów z mediami i znajomość zasad budowania wizerunku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://emtg.pl/manager-artystyczny/