Jak zorganizować wieczór poetycki? i RównoWaga- siła słów bez hejtu!

Przed takim wyzwaniem stanęli uczniowie SP nr 7 uczestniczący w projekcie edukacyjnym, nad którym bezpośrednią opiekę sprawowali Joanna Bet - Lewińska, Joanna Buse, Rafał Lew Kiedrowski i Krzysztof Kraszewski.

Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak postępować w przypadku zetknięcia z przemocą w wirtualnym świecie.   |  fot. (nad.)

Zadanie, którego podjęli się młodzi ludzie zainteresowani twórczością Jana Twardowskiego, nie należało do najłatwiejszych. O ile bowiem od samego początku wiadomo było, komu wieczór poetycki zostanie poświęcony, o tyle nierozstrzygnięta pozostawała kwestia, kogo na wymienione wyżej wydarzenie zaprosić.

Należało również ustalić, jakie wiersze wybrać do recytacji, jak udekorować salę, w jaki sposób godnie przyjąć gości, co zrobić, by przykuć ich uwagę. Przez blisko trzy miesiące te i inne pytania kotłowały się w głowach organizatorów wieczoru. Wynik swojej pracy uczestnicy projektu, o którym mowa, zaprezentowali wszystkim zainteresowanym 9 listopada.

Specjalnie na tę okazję salę nr 1, w której odbyło się spotkanie, zaaranżowano w przestronny, ale zarazem przytulny pokój. Przy świetle lamp, dźwiękach relaksacyjnej muzyki obecni wysłuchali najpiękniejszych wierszy Jana Twardowskiego o życiu, przemijaniu, śmierci, samotności i miłości, czyli o wszystkim tym, co jest – czy się to komuś podoba, czy nie – bliskie naszemu doświadczeniu. Po uczcie dla ducha, bohaterowie wieczoru zaprosili gości na skromny poczęstunek.

Wieczór poetycki w zaproponowanej przez uczestników projektu oprawie przypadł do gustu wszystkim obecnym. Pozwolił im oderwać się na chwilę od szarej niekiedy rzeczywistości. Był doskonałym pretekstem, by porozmyślać nad tym, co w tym zabieganym do granic absurdu świecie, stanowi prawdziwą wartość.

Krzysztof Kraszewski

RównoWaga- siła słów bez hejtu!

W dniach 6,7,8 listopada odbyły się warsztaty dla uczniów klas 2A, 2C, 2D, 3A, 3B gimnazjum prowadzone przez Marię Gotkiewicz ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju edukacji Drogowskazy. Projekt obejmował dwa tematy: Równaj słowa oraz Hamuj hejt.Uczniowie dowiedzieli się czym jest dyskryminacja, mowa nienawiści  oraz jak zwiększyć własne poczucie odpowiedzialności za wypowiedziane słowa podczas codziennej komunikacji z kolegami i koleżankami.

Gimnazjaliści przedstawili swoje poglądy na temat cyberprzemocy oraz mieli okazję przyjrzeć się bliżej charakterystykom sprawców i ofiar będących bezpośrednimi świadkami hejtu w Internecie. Warsztaty świetnie wpisały się w tematykę tolerancji, ponieważ w naszej szkole już 16 listopada będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

M. Guzelak - Robaszkiewicz