Jak zdyscyplinować psa — błędy w szkoleniu psów

Dobrze wychowany szczeniak to marzenie każdego początkującego właściciela, jednak wcale nie musi to pozostać tylko marzeniem. Właściwe szkolenie i praktyka to najlepszy sposób na nauczenie psa odróżniania dobrego od złego zachowania.

Największy błąd, jaki podczas szkolenia psa mogą popełnić opiekunowie jest taki, że „pies sam się wszystkiego nauczy”.   |  fot. ilustracyjne

Oczywiście, każdy pies będzie popełniał błędy podczas szkolenia, natomiast jeśli znasz odpowiednie techniki szkolenia psów, będziesz miał najlepiej wyszkolonego szczeniaka obok. Dobra wiadomość jest taka, że psy mają tendencję do szybkiego uczenia się. Jeśli Twój pupil dobrze radzi sobie z treningiem posłuszeństwa, dyscyplinowanie go będzie dość łatwe.

Przed rozpoczęciem szkolenia należy zrozumieć częste błędy, jakie popełnia trener podczas szkolenia psa. Kara powinna być współmierna do przewinienia. Działania trenera nie powinny zrywać więzi, którą stara się nawiązać z psem. Oto kilka wskazówek, które pomogą uporządkować kwestię dyscypliny dla psów.

Najczęstsze błędy w szkoleniu psów

Nie dyscyplinuj psa fizycznie. Kochasz swojego psa jako członka rodziny i nigdy nie chcesz go skrzywdzić. Nigdy nie bij psa, aby go ukarać, nawet jeśli jesteś bardzo zdenerwowany. Nie ma złośliwości, która usprawiedliwiałaby bicie, potrząsanie czy znęcanie się nad pupilem. Jeśli uważasz, że twój pies całkowicie przestał być ci posłuszny, czas zatrudnić profesjonalnego trenera lub poprosić o pomoc przyjaciół, lub rodzinę. Kary fizyczne mogą tylko pogłębić problem. Psy nie wyrabiają sobie dobrego nawyku powiązania kary z działaniem, więc często stają się bardziej nieśmiałe i przestają być całkowicie posłuszne, zamiast zmienić swoje negatywne zachowanie.

Nie krzycz na psa. Pies rozumie różnicę między twoim zwykłym głosem a krzykiem, tak jak ty rozumiesz różnicę między jej wesołym a złym szczekaniem. W konsekwencji, jeśli wszystkim próbom zdyscyplinowania go towarzyszą krzyki, w końcu nauczy się cię "wyłączać". Albo, co gorsza, krzyk sprawi, że pies będzie nerwowy i niespokojny, a to może zachęcać do negatywnych zachowań. Zachowaj spokojny głos i używaj jasnych, prostych komend, to właśnie jest ważne w szkoleniu psów.

Kolejnym błędem w szkoleniu psów jest szturchanie psa nosem w kałużę, którą zrobił. Czasami szczeniak potrzebuje trochę czasu, aby zorientować się, gdzie może iść do toalety. Ponieważ psy często oznaczają swoje terytorium na zewnątrz, może być trudno nauczyć szczeniaka, aby nie robił tego w domu. Aby jak najszybciej przyzwyczaić psa do chodzenia do toalety w odpowiednim miejscu, przeczytaj artykuł "Jak nauczyć psa sikania na matę?". Zapach, który pozostawiają, jest ich sposobem na komunikację z innymi zwierzętami. Nawet gdy zdają sobie sprawę, że nie wolno im iść do toalety w domu, mogą nie rozumieć, jak poważne są ich działania. Nie karz psa, wcierając mu nos w kałużę. To może go zdenerwować lub zerwać więź między wami.

Jak nauczyć psa dyscypliny?

Zachęcaj do dobrego zachowania. W idealnej relacji z psem nie musisz się martwić o dyscyplinę i po prostu go chwalić. Istnieje wiele sposobów na pozytywne wzmacnianie dobrego zachowania, a Twój pies będzie szczególnie zadowolony z otrzymywania zdrowych smakołyków, gdy zrobi coś dobrze. Im bardziej zachęcasz swojego psa, tym mocniej będzie się starał przestrzegać zasad, by sprawić Ci przyjemność.

Zawsze zwracaj uwagę na jego stan zdrowia. Jeśli nagle zacznie oddawać mocz na dywan i meble po wystarczająco długim okresie bycia czystym w domu, może to być spowodowane problemem medycznym, takim jak infekcja dróg moczowych. Ponieważ nie można odczytać myśli zwierzęcia, konieczna jest wizyta w klinice weterynaryjnej. Psy nie lubią chodzić do toalety w miejscu zamieszkania, więc potraktuj to jako potencjalny objaw problemu zdrowotnego.

Przesuń uwagę swojego przyjaciela. Jest to jeden z najlepszych sposobów na zdyscyplinowanie psa. Oznacza to, że najpierw zatrzymujemy go w akcie robienia czegoś niewłaściwego, a następnie proponujemy mu inną opcję, która odnosi się do prawidłowego zachowania. Na przykład, jeśli wejdziesz do pokoju i zobaczysz, że twój pies żuje twój but lub grzebień, szybko powiedz mu "Nie!" i wyjmij przedmiot z jego pyska. Gdy pies się uspokoi, podaj mu zabawkę do żucia. Podczas gdy Twój pies żuje zabawkę, wzmacniaj to pozytywne zachowanie dużą ilością pochwał.

(mat. zewnętrzny)