Jak założyć zasłony na karnisz?

Okno stanowi ważny element wystroju każdego pomieszczenia. Dobrze dobrane firany czy zasłony stanowią doskonałą dekoracje oraz dodają charakteru i wyrazu tworzonych aranżacji. Salon to szczególne miejsce w każdym domu, jego serce i centrum.

Firany i zasłony należą do kluczowych elementów dekoracyjnych okna, a tym samym stanowią ważną część aranżacji całego pomieszczenia.   |  fot. ilustracyjne

Dlatego ozdabiając okno salonowe warto postarać się o jego idealny wygląd. Firanki do salonu, rolety rzymskie oraz zasłony powinny tworzyć kompozycje. Jak założyć zasłony na karnisz aby wyglądały jak najbardziej efektownie?

Metody zakładania zasłon na karnisz

Mogłoby się wydawać, że założenie zasłon na karnisz to sprawa banalnie prosta. Jednak jest to błędne spojrzenie. Istnieje kilka technik, a ich odpowiedni dobór warunkuje stworzenie Idealnie pasującego wystroju pomieszczenia. 

Wśród technik zakładania zasłon na karnisz wyróżnić można:

sztancowanie (zasłona na kołach),

szelki,

żabki (tradycyjna technika),

przeszycie tunelowe,

zasłona zamocowana przy pomocy taśmy marszczącej,

fleksy.

Jak doskonale widać, metod zawieszenia naszych zasłon jest wiele. Scharakteryzujmy je pokrótce, by móc zdecydować się na najbardziej trafioną technikę do naszych wnętrz.

Charakterystyka metod zakładania zasłon na karnisz

Jedną z najbardziej popularnych metod zakładania zasłon jest sztancowanie. Metalowe koła wbite są w materiał zasłony. To ułatwia jej bardzo łatwe rozsuwanie i zsuwanie bez obaw o jej odpięcie i konieczność wdrapywania się na drabinkę. Materiał zasłon bardzo często lubi  przylegać do karnisza co utrudnia ich przesuwanie. Dzięki metalowym kółkom powierzchnia tarcia jest mniejsza. Co więcej, ten sposób zakładania zasłon wygląda bardzo nowocześnie i designersko.

Kolejnym popularnym sposobem są szelkiTe metoda gwarantuje perfekcyjny wygląd zasłon przez cały czas. Nie ma konieczności ich poprawiania i układania. Jest szalenie wygodna. Szelki, czyli prostokątne paski przymocowane do zasłony po prostu wsuwa się na drążek karnisza. Bajecznie prosta i funkcjonowania technika. 

Klasyczne żabki to technika stosowana od wieków. Znają ją doskonale nasze babcie. Żabki na kółkach pozwalają na ułożenie szerokości fałd zasłony według własnych upodobań. Ta technika jest już rzadkością, ale wciąż wykorzystywaną szczególnie w wystroju stylizowanym na lata 90 ubiegłego wieku. 

Przeszycia tunelowe to innowacyjna metoda zawieszania. Dzięki tej metodzie możemy rozsunąć zasłonę na jej całkowitą długość tworząc gładką powierzchnię, a także całkiem ją ściągnąć jeśli chcemy wyeksponować całe okno. Idealnie nadaje się do cienkich, zwiewnych zasłon. Najlepiej jeśli zasłona ma dwukrotnie większą szerokość niż długość karnisza. 

Bardzo często spotkać można również taśmę marszczącą. Wszywana jest w materiał zasłony. Przy jej zastosowaniu możemy tworzyć bardzo efektowne udrapowania. Najlepiej wybrać taśmę systemową, na której fałdy zasłon układają się w określonych proporcjach, np. 3:1. Wybrać można również taśmy niesystemowe, gdzie możemy fałdy zasłon tworzyć w dowolny sposób. 

Fleksy to mało spotykana metoda wieszania zasłon. Polega na umieszczaniu niewielkich haczyków w utworzonych fałdach, na specjalnych prowadnicach. Haczyki są regulowane - w górę lub w dół . Dzięki temu możemy regulować wysokość zasłon. Koniec z szuraniem zasłon po podłodze.

Jak widać metod jest wiele a ich wybór zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań użytkowników. Firanki do salonu, odpowiednie zasłony oraz rolety rzymskie stworzą unikalną kompozycję, która będzie doskonale dekorować Twoje pomieszczenie.

(nad.)