Jak wybrać dobrego architekta wnętrz?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z usług architekta wnętrz. Pomaga on zaprojektować nie tylko wnętrze mieszkania, ale również pomieszczeń gospodarczych.

Doświadczeni projektanci wnętrz nie boją się bowiem ani wyzwań, ani najśmielszych pomysłów.   |  fot. ilustracyjne

O zaletach korzystania z jego usług mówi się wiele, natomiast warto zastanowić się, jaki właściwie powinien być architekt wnętrz i na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Specjalizacja architekta

Teoretycznie zawód architekta wnętrz nie posiada żadnych, konkretnych specjalizacji. Niemniej jednak wielu z nich zajmuje się aranżacją wyłącznie wybranych powierzchni - niektórzy postawili na mieszkania, inni zaś na pomieszczenia mające służyć prowadzeniu działalności gospodarczej. Dodatkowo architekt wnętrz może aranżować pomieszczenia jedynie w wybranych stylach, w których podczas swojej pracy się wyspecjalizował.

Dlaczego warto skorzystać z oferty architektów - specjalistów? Ponieważ doskonale znają się oni na aranżacji w konkretnym stylu bądź konkretnych powierzchni. Pomogą nam dopracować każdy element, nawet w najdrobniejszym szczególe. Jeżeli architekt wnętrz nie podaje swoich specjalizacji, to warto przyjrzeć się zrealizowanym przez niego projektom i ocenić, czy właśnie taki styl nam odpowiada.

Dobra współpraca

Architekt wnętrz musi umieć rozmawiać z klientem, a także wsłuchiwać się w jego potrzeby. Zazwyczaj klienci pozostawiają specjalistom przynajmniej niewielkie pole, na którym mogą oni dać upust swojej kreatywności. Niemniej jednak architekt musi mieć na uwadze, że zaprojektowane przez niego wnętrza powinny być przede wszystkim użyteczne i służyć osobom, które będą z nich korzystać. Dobry architekt nie może ignorować potrzeb klienta. Oczywiście, powinien on zaproponować bardziej ergonomiczne czy ekonomiczne rozwiązania, z których istnienia klient być może nawet nie zdaje sobie sprawy. Niemniej jednak architekt nie może wprowadzać własnych rozwiązań, które będą niezgodne z oczekiwaniami klientami. Takie działania zaburzają współpracę i zazwyczaj prowadzą do zerwania umowy.

Dostępność architekta dla klienta

Wielu klientów zadaje sobie pytanie, czy osobiste spotkanie z architektem wnętrz jest w ogóle konieczne? Ostatecznie dziś dysponujemy wieloma narzędziami komunikacji zdalnej, które są doskonałym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób zapracowanych. Zwykle jednak pierwsze spotkanie odbywa się w biurze architekta, choć w razie potrzeby wszelkie kwestie można oczywiście domówić zdalnie. Zwróćmy uwagę, w jakich godzinach pracuje architekt wnętrz i czy będzie dla nas dostępny także popołudniami i wieczorami.

Wybierzmy takiego, który będzie mógł spotkać się z nami w odpowiadających nam godzinach. Co ciekawe, nie wszyscy architekci wnętrz oferują współpracę zdalną, dlatego wybierzmy takiego, z którym możemy komunikować się również online. Nawet, jeśli nie preferujemy takie sposobu komunikacji, to zawsze mogą przytrafić się sytuacje (choroba, wyjazd), które uniemożliwią osobiste spotkanie. Wtedy też cały proces tworzenia projektu, a tym samym aranżacji naszych wnętrz, może znacznie się wydłużyć. 

(nad.)