Jak uniknąć zagrożeń w okresie Święta Zmarłych

Z policyjnych statystyk wynika, że w tygodniach poprzedzających Święto Zmarłych wzrasta zagrożenie przestępczością.

Nad bezpieczeństwem czuwać będą policyjne patrole.   |  fot. arch.red.

Każdego roku w tym czasie dochodzi do większej niż zwykle liczby kradzieży na cmentarzach, bazarach i w środkach komunikacji miejskiej, a także włamań do mieszkań i piwnic. Z kolei na drogach, w związku z dużym natężeniem ruchu drogowego, więcej osób staje się uczestnikami kolizji i wypadków drogowych. Policja radzi, jak unikać czyhających niebezpieczeństw.

Na cmentarzu

Szczególnym zainteresowaniem złodziei w okresie Święta Zmarłych cieszą się kwiaty i znicze. Przestępcy potrafią zabrać przedmioty pozostawione na grobach, a następnie sprzedać je jeszcze przed świętami. Dlatego radzimy, aby ozdabiać groby bliskich możliwie jak najpóźniej, najlepiej nie wcześniej niż w przeddzień Wszystkich Świętych.

Nie kupujmy kwiatów i zniczy od osób, które nie mają wystawionego stoiska, często sprzedają pojedyncze egzemplarze i oferują je po zaniżonej cenie – może to świadczyć o tym, że towar ten pochodzi z kradzieży.

Niejednokrotnie zdarzało się, że okradane były osoby akurat porządkujące miejsca spoczynku swoich bliskich. Przestępcy wykorzystywali moment ich nieuwagi i kradli postawione na ławkach czy na pomnikach torebki i reklamówki. Stosujmy się do zasady, aby nie zabierać na cmentarz większych kwot pieniędzy, dokumentów, biżuterii czy kart bankomatowych. Podczas prac porządkowych zachowajmy większą ostrożność i nie zostawiajmy naszych rzeczy bez nadzoru.

O osobach, które zachowują się podejrzanie, obserwują osoby odwiedzające groby lub wynoszą coś z cmentarza, należy powiadomić Policję lub straż miejską. Funkcjonariusze wylegitymują taką osobę i sprawdzą, czy wszystko jest w porządku.

Parkując samochód przed cmentarzem nie zostawiajmy na widoku żadnych wartościowych przedmiotów, czy dokumentów.

Kieszonkowcy

W środkach komunikacji miejskiej, w sklepach, na bazarach musimy uważać na kieszonkowców. Wykorzystując tłok i panujące zamieszanie mogą oni wyjąć portfel wystający w kieszeni, przeciąć pasek od torebki  lub niepostrzeżenie sprawdzić jej zawartość.

Dlatego:

trzymajmy pieniądze w kilku miejscach, najlepiej z przodu w głębiej schowanych kieszeniach;

w trakcie płacenia za towary trzymajmy portfel dyskretnie, nie pokazujmy innym stojącym przy kasie, ile mamy w nim pieniędzy;

nie zostawiajmy torebek w koszykach na zakupy, nie kładźmy ich na ladzie czy na ziemi

torebkę na pasku zawsze nośmy z przodu;

nie zasypiajmy w trakcie podróży.

Włamania do mieszkań i piwnic

Odkrycie włamania to prawdziwy szok. Oznacza to dla nas nie tylko straty materialne, ale i zniszczone poczucie bezpieczeństwa. Zatem:

uważajmy, żeby nie zgubić kluczy i nie dopuścić do ich skopiowania;

gdy wychodzimy z domu, dajmy sobie czas na sprawdzenie, czy okna, okienka piwniczne i drzwi zostały zamknięte;

jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, poprośmy sąsiada, aby co jakiś czas zapalał światło, zabierał listy ze skrzynki i ulotki spod drzwi. To najprostszy sposób, aby zmylić złodzieja i dać mu sygnał, że ktoś jest stale obecny w domu.

Na drodze

Zaplanujmy optymalną trasę oraz odpowiednią ilość czasu na podróż, pozwoli nam to bezpiecznie dotrzeć do celu.

Za kierownicą siadajmy trzeźwi, wcześniej sprawdźmy stan techniczny pojazdu i usuńmy usterki.

Zawsze zapinajmy pasy bezpieczeństwa i stosujmy foteliki do przewozu dzieci;

Stosujmy się do sygnałów dawanych przez policjantów kierujących ruchem; zwracajmy uwagę na zmiany w organizacji ruchu drogowego.

Nie spieszmy się! Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i zachowajmy bezpieczny odstęp między pojazdami.

Bezpieczeństwo osobiste

Unikajmy nieoświetlonych uliczek, bram, parków, gdzie najłatwiej stać się ofiarą napadu. Cmentarz po zmroku odwiedzajmy tylko w towarzystwie innej osoby.

Pilnujmy dzieci, nie pozwólmy im się oddalać, bo w tłumie łatwo się zagubić.

Jeszcze przed Świętem Zmarłych, a potem w jego trakcie, w newralgicznych miejscach pojawi się większa liczba policyjnych patroli. Nasze własne bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy jednak od nas samych.

Akcja „Znicz 2010”

29 października br. w powiecie chojnickim rozpocznie się policyjna akcja „Znicz”, która potrwa do 1 listopada. Przewiduje się, że w tych dniach nastąpi wzrost natężenia ruchu drogowego. Więcej samochodów na drogach naszego powiatu może pojawić się już w piątek, w godzinach popołudniowych. Spieszący się kierowcy i piesi mogą przez zwykłą nieuwagę stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci szczególnym nadzorem obejmą rejony cmentarzy, drogi dojazdowe oraz główne ciągi komunikacyjne.  W powiecie chojnickim w dniach 29.10 – 01.11.br. nie będą wprowadzone żadne zmiany w organizacji ruchu drogowego. Utrudnienia w przemieszczaniu się pojazdów i pieszych dotyczyć będą głównie okolic cmentarzy i dróg dojazdowych. 1 listopada mogą wystąpić w szczególności:

w Chojnicach (procesja w godz. 11.00-12.00 ulicami Kościuszki, Pl. Św. Jerzego, Gdańska, Kościerska z Bazyliki Mniejszej na cmentarz parafialny)

w Silnie (procesja około godz. 14.00 z cmentarza do Kościoła; uczestnicy przejdą drogą wojewódzką zajmując jeden pas ruchu)

w Brusach (procesja między godz. 15.00 a 16.00 ul. Ks. Jankowskiego i ul. Gdańską)

 w Leśnie (procesja w godz. 15.00-16.00)

Zalecamy, aby w rejony cmentarzy docierać w miarę możliwości pieszo.

Parkingi - Chojnice

ul. Kościerska ( parking naprzeciw cmentarza parafialnego, przy przychodni, przy Domu Pogrzebowym, przy Kręgielni „Mistral”)

ul. Obrońców Chojnic (przy targowisku miejskim)

parking marketu Kaufland

ul. Ks. Pomorskich – parkingi osiedlowe

Brusy

ul. Ks. Jankowskiego (przy kościele)

ul. Ogrodowa (przy szkole)

ul. Czarnowskiego

ul. Wojska Polskiego

ul. Derdowskiego

 Leśno – ul. Klonowa i ul. Wykopaliskowa (przy cmentarzach)

Czersk

cały teren targowiska miejskiego, szczególnie utwardzona jego część od strony szkoły podstawowej (od ul. Dr. Zielińskiego – lewa strona ul. Hallera).

Plac Kalinowskich, w sąsiedztwie „Polomarketu” i hotelu „Roal”

naprzeciw Zespołu Szkół (róg ul. Kościuszki i Batorego)

zatoczka przy ul. Królowej Jadwigi wzdłuż muru cmentarza

parking przy Domu Chleba

W niedzielę (31.10.br.) i w poniedziałek (01.11.br.) będzie obowiązywał zakaz ruchu samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton - w niedzielę od godz.: 18.00. do 22.00, a w poniedziałek - od godz.: 08.00. do 22.00.

Zadaniem policjantów będzie przede wszystkim udzielanie pomocy uczestnikom ruchu drogowego oraz zapewnienie płynności ruchu, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. W związku z tym apelujemy do kierowców, aby bezwzględnie stosowali się do poleceń wydawanych przez policjantów i zachowali cierpliwość, bo funkcjonariusze pomogą dotrzeć do parkingów, w razie problemów objaśnią drogę. O dyscyplinę w przestrzeganiu ustalonych zasad w ruchu drogowym apelujemy także do pieszych. Częstym występkiem pieszych, który znacznie utrudnia pracę służb porządkowych, jest przechodzenie przez ustawione barierki ochronne i wchodzenie na jezdnię w miejscu niedozwolonym. Policjanci, jak zwykle, będą reagować na wykroczenia i przestępstwa drogowe popełniane przez pieszych i kierujących. Zwracamy uwagę, że najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych na pomorskich drogach są:

nadmierna prędkość oraz prędkość niedostosowana do istniejących warunków atmosferycznych i warunków ruchu

nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejście dla pieszych

nieprawidłowe wyprzedzanie

nieprawidłowe zachowanie się pieszych (wtargnięcie na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych i in.).

Praca patroli ruchu drogowego będzie też ukierunkowana na eliminowanie z ruchu nietrzeźwych jego uczestników, kontrolowanie używania świateł zewnętrznych pojazdów i sprawdzanie osób i pojazdów pod kątem prowadzonych poszukiwań.

W okresie Wszystkich Świętych może potencjalnie wystąpić wzrost aktywności środowisk przestępczych, których zainteresowanie ukierunkowane będzie przede wszystkim na mienie. Chodzi tu głównie o zagrożenie kradzieżami (zniczy, wieńców itp.) i kradzieżami z włamaniem (do mieszkań i samochodów). Zadbajmy zatem o właściwe zabezpieczenie swojego mienia ! Policjanci umundurowani i po cywilnemu przez cały czas będą patrolować cmentarze, parkingi i inne zagrożone miejsca, aby nie dopuścić do popełniania przestępstw i wykroczeń.

KPP