Jak przemycić owoce i warzywa do diety dziecka?

Dietetycy zalecają, aby do naszej diety dołączyć jak najwięcej warzyw i owoców. W diecie każdego z nas powinno znaleźć się przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia. Również tak zwana piramida zdrowego żywienia opiera się właśnie na składnikach.

Wszyscy zgadzają się ze stwierdzeniem, że zdrowa i zrównoważona dieta to taka, która jest bogata w warzywa i owoce oraz ich przetwory, w tym soki. Produkty te odgrywają szczególną rolę w odżywianiu dzieci.   |  fot. (nad.)

 O ile dorośli nawet, jeśli nie lubią warzyw, to sięgają po nie ze względów zdrowotnych, tak już niektóre dzieci trudniej przekonać do tego, żeby jadły warzywa. Jednak są sposoby na to, aby przemycić zdrowe składniki do diety maluchów.  

Pożywne i smaczne zupy kremy

Dzieci zazwyczaj nie lubią jeść warzyw, kiedy widzą je w całości. Dlatego warto im na obiady przygotowywać zupy kremy, czyli mocno zmiksowane. Czasami pomaga również starcie warzyw na tarce na średnich lub dużych oczkach. Tak przygotować można praktycznie każdą zupę. Jeżeli chodzi o zupy kremy to ciekawą propozycją dla małych dzieci jest zupa krem z marchewki, pomidorów lub dyni. Można do nich dodać grzanki lub np. pestki z dyni.

Soki, koktajle, smoothie

Innym sposobem na włączenie warzyw i owoców do diety, nie tylko dziecka, jest przygotowywanie soków oraz koktajli czy popularnych ostatnio smoothies. Czym różnią się te trzy rodzaje napojów? Przede wszystkim sposobem przygotowania i konsystencją, a także zawartością składników odżywczych. Soki przygotowuje się w sokowirówkach lub wyciskarkach. Wskazuje się na to, że najlepsze soki pod względem smaku, ale i zawartości cennych składników można przygotować w wyciskarkach niskoobrotowych. W takim urządzeniu sok nie ulega podgrzaniu (maszyna chodzi wolno i nie przegrzewa się), a warzywa i owoce są lepiej rozdrobnione niż w przypadku klasycznej sokowirówki.

Koktajle najczęściej przygotowuje się w blenderach kielichowych (takie blendery znajdziesz między innymi na stronie https://meru.pl/). Do koktajli dodaje się nie tylko owoce i warzywa, ale także często również wodę lub mleko. Są one gęstsze od soków, ale rzadsze od smoothie.

Smoothie z reguły przygotowywane jest z samych warzyw i owoców lub z niewielkim dodatkiem mleka lub innego płyny. Smoothie ma gładką i przyjemną konsystencję. Można ją uzyskać dodając banany lub awokado do podstawowej mieszanki, z jakiem przygotowuje się pyszne smoothie. W ten sposób do dania można przemycić np. szpinak, pietruszkę czy marchewkę oraz buraki. Warto przy tym pamiętać, że do miksowania twardych warzyw należy używać blenderów o mocnych ostrzach lub wcześniej je zetrzeć na tarce. To przyśpieszy przygotowanie smoothie i zmniejszy ryzyko uszkodzenia ostrzy blendera o słabszej mocy.

"materiał partnera"