Jak pogodzić pracę, rodzinę i studia?

W życiu młodego człowieka okres nauki i studiowania uważany jest za najbardziej wartościowy. Kształtuje się dojrzała osobowość, zdobywa się pierwsze doświadczenia zawodowe i życiowe.

Połączenie pracy, nauki i opieki nad niemowlęciem to już nie lada wyzwanie dla młodych rodziców. W sytuacji, kiedy obydwoje się uczą i pracują, również obydwoje muszą podjąć obowiązki rodzicielskie.   |  fot. ilustrac.

Nie dla wszystkich jednak jest to luksus bycia na utrzymaniu rodziców; coraz więcej młodych ludzi zaczyna samodzielne życie, zarabiając na utrzymanie. Jeżeli w tym czasie zakłada się rodzinę, obowiązków przybywa jeszcze więcej. Jak im sprostać?

Niezależność finansowa a nauka

Niewiele jest osób, które uczą się w systemie dziennym i mogą podjąć pracę w pełnym wymiarze. Wprawdzie praca na pełnym etacie podczas nauki daje możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego i regularnych wpływów na konto, a te zapewniają dach nad głową i wyżywienie. Gorzej, jeżeli cierpi na tym sama nauka, dla której pozostaje niezbyt wiele czasu.

W przypadku podjęcia decyzji o wspólnym życiu we dwoje, sytuacja materialna pary może być lepsza, niż jednej osoby. Opłacane jest jedno mieszkanie, a koszty wynajmu stanowią niebagatelną pozycję w budżecie. Poza tym koszty prowadzenia gospodarstwa domowego dla dwóch osób są znacznie niższe przy dwóch dochodach, niż dla jednej przy jednym dochodzie, nawet jeżeli praca jest dorywcza. Dzielenie obowiązków domowych na dwie osoby również stanowi niemałą ulgę. W przypadku, kiedy osoby te uczą się na tym samym kierunku, jest to dodatkowym bonusem w aspekcie notatek z wykładów i zajęć, na których jedno z partnerów nie mogło być obecne ze względu na pracę.

Istnieją też sposoby, umożliwiające wygospodarowanie większej ilości czasu. Dla uczących się w trybie dziennym dobrym rozwiązaniem jest indywidualny tok nauki. Nie zawsze jednak uczący się spełnia ku temu warunki (między innymi wyniki w nauce). TEB Edukacja oferuje możliwość zdobywania wiedzy także w trybie online.

Kiedy pojawia się dziecko

Połączenie pracy, nauki i opieki nad niemowlęciem to już nie lada wyzwanie dla młodych rodziców. W sytuacji, kiedy obydwoje się uczą i pracują, również obydwoje muszą podjąć obowiązki rodzicielskie. Tym bardziej, że zazwyczaj nie zarabiają zbyt wiele i przerwanie pracy przez matkę zapewne odbije się negatywnie na domowym budżecie akurat wtedy, kiedy wydatki drastycznie wzrastają. Z kolei przerwanie nauki jest o tyle niekorzystne, że po pierwsze pracodawcy korzystają z ulg, zatrudniając osoby uczące się. Po drugie, powrót do nauki po przerwie, im jest ona dłuższa, bywa bardzo trudny i nie zawsze się udaje. Jak wobec tego rozwiązać problem?

Przede wszystkim warto pomyśleć o przejściu na pracę zdalną. Dzięki dobrodziejstwu nowoczesnych technologii niemal każdą pracę umysłową można wykonywać przez Internet. Praca zdalna, która zyskała szczególną popularność w czasie pandemii, pozostała w dalszym ciągu doskonałą alternatywą dla młodych rodziców. W trybie online można udzielać korepetycji, projektować np. strony internetowe, wykonywać prace finansowo – księgowe, logistyczne (organizowanie transportu i spedycji) i wiele innych.

Internet jest również nieocenionym narzędziem zdobywania wiedzy. W TEB i nauka na różnych kierunkach, niektóre kursy zawodowe i szkolenia dostępne są w zdalnej formie nauczania. Można kształcić się na wielu kierunkach, a także uczyć się języków obcych. Zaliczenia odbywają się za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej, na której znajdują się panele użytkowników, plany zajęć, ćwiczenia, testy, itp. Taką formę nauki oferuje także wiele wyższych uczelni. Nie wymaga ona od studenta fizycznej obecności na zajęciach. Zdalna forma studiowania, wprowadzona w okresie pandemii, jest nadal chętnie wykorzystywana przez studentów wielu kierunków.

Organizacja dnia

Niezależnie od trybu nauki czy studiowania, konieczne jest dostosowanie planu zajęć do grafiku pracy. Dlatego niezbędna jest jej dobra organizacja, aby można było wykonać wszystkie zadania z danego dnia w określonym czasie. Wiadomo już, że zatrudnienie na pełen etat studenta, do tego mającego rodzinę, jest raczej niewykonalne; na pełnoetatową pracę mogą w zasadzie liczyć jedynie studenci zaoczni. Mimo to posiadanie przez kandydata do pracy statusu studenta jest dla wielu pracodawców pożądane ze względu na znacznie niższe koszty zatrudnienia. Warto z tego skorzystać. 

W młodym wieku można codziennie robić wiele rzeczy na raz; wprawdzie nie jest to łatwe, szczególnie jeżeli oprócz pracy i nauki trzeba wykonywać wszystkie obowiązki przy dziecku, a im jest ono starsze, tym więcej czasu trzeba mu poświęcać. Niemniej przy obopólnym wsparciu i współdziałaniu, przy dobrej organizacji czasu, można wszystko – mówiąc kolokwialnie – ogarnąć. Przyjdą sukcesy, które będą dalszą motywacją i zastrzykiem siły na przyszłość.

Materiał partnera