Jak napisać pozew o rozwód?

Postępowanie rozwodowe jest wszczynane na wniosek jednej ze stron (mąż/żona). Pismem inicjującym postępowanie rozwodowe jest pozew składany przez jednego z małżonków. Jakie elementy musi zawierać pozew o rozwód?

Jednym ze sposobów ustania małżeństwa jest rozwód. O rozwodzie decyduje sąd. Żeby jednak sąd mógł orzec rozwód jeden z małżonków musi wnieść pozew do sądu.   |  fot. (nad.)

Pozew ten – tak jak każdy inny – powinien zawierać wszystkie elementy wymagane dla pisma procesowego oraz precyzyjnie określać żądanie strony (czego strona się domaga), wskazać okoliczności faktyczne, które uzasadniają te żądanie oraz zawierać informacje czy strony próbowały rozwiązać sprawę pozasądową lub przez mediację. Pozew taki może również zawierać inne wnioski, takie jak na przykład wnioski o wezwanie na rozprawę określonych świadków (wnioski dowodowe) czy wnioski o zabezpieczenie powództwa.

Właściwym rzeczowo sądem do prowadzenia postępowania rozwodowego jak sąd okręgowy. I tak, np. dla małżonków mieszkających w mieście gdańsk rozwód będzie się toczył przed Sądem Okręgowym w Gdańsku (i do tego sądu należy wnieść pozew i tak oznaczyć sąd). W treści pozwu należy oznaczyć strony postępowania (powoda i pozwanego), wskazać ich adresy oraz numer PESEL powoda. Pozew taki należy właściwie opłacić. Choć powód może wnieść pozew osobiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozew taki był wniesiony przez profesjonalnego pełnomocnika (adwokata lub radcę prawnego) – wtedy niezbędne także udzielenie tej osobie pełnomocnictwa i dołączenie go do pozwu.

Jeżeli chodzi o żądanie strony, powód winien wskazać, czy domaga się rozwiązania małżeństwa z winy którejkolwiek ze stron (a jeśli tak to której) czy też żąda odstąpienia od orzekania o winie. Może wskazać także inne roszczenia, np. dotyczące władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, ustalenia ich miejsca pobytu, alimentów, ustalenia sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania czy eksmisji drugiego z małżonków. Pozew taki może także zawierać wniosek o udzielenie powodowi zabezpieczenia na czas trwania postępowania. Zabezpieczenie takie może dotyczyć, np. sposobu wykonywania kontaktów jednego z rodziców z dzieckiem czy zaspokajania przez niego potrzeb rodziny w czasie trwania postępowania rozwodowego.

W treści uzasadnienia pozwu rozwodowego, powód winien przytoczyć fakty, z których istnienia wywodzi zasadność wskazanych wyżej żądań. Inaczej mówiąc, powód musi, na przykład „opisać” z czego wywodzi, że to drugi z małżonków jest winny rozkładowi pożycia (np. zdrada), który to rozkład ma obecnie charakter zupełny i trwały. Na poparcie przytoczonych okoliczności faktycznych, zgodnie z obowiązującym rozkładem ciężaru dowodu - niezbędne będzie też przytoczenie określonych środków dowodowych.

Pozew musi zostać także podpisany (przez stronę lub pełnomocnika) oraz złożony w sądzie wraz z odpisem pozwu oraz załączników do pozwu. Tylko pozwowi prawidłowo wniesionemu (należycie opłaconemu i pozbawionemu braków formalnych) sąd nada bieg (zostanie zainicjowane postępowanie rozwodowe). W przeciwnym wypadku zasadą będzie wezwanie stronę wnoszącą do uzupełnienia braków lub stosownego opłacenia pozwu.

(nad.)