Jak minął 2015 rok? (cz.1.)

Zbliżający się koniec roku 2015 jest doskonałą okazją do dokonania wszelkiego rodzaju podsumowań. Przypominamy, co nas bawiło, ciekawiło, zainteresowało, pasjonowało w minionych 12 miesiącach.

Rok 2015 przechodzi do historii. Przyszły jest jeszcze niezapisaną kartą zdarzeń.   |  fot. (ro)

Jaki był kończący się rok? Dla jednych udany, dla drugich mniej. Niewątpliwie zapisał się w historii miasta, podobnie jak i poprzednie. Ze zrozumiałych względów nie jesteśmy w stanie przytoczyć więcej faktów i zdarzeń, jednak te - naszym zdaniem wzbudziły największe zainteresowanie nie tylko naszych czytelników.

Styczeń

Styczeń

Zapewne wszyscy wkroczyli w nowy 2015 rok tanecznym krokiem. Tak uczynili też bydgoscy symfonicy, którzy po raz pierwszy pod batutą Marka Czekały uświetnili początek stycznia pięknym koncertem noworocznym z głosami Natalii i Krystiana Krzeszowiaków.

A skoro mowa o wielkim świecie – pod koniec stycznia w Chojnicach zjawiła się Katarzyna Żak z mężem Cezarym – tym razem jako ambasadorka hospicjum TPH. Nie po raz pierwszy  ani ostatni! I to efektywnie – poprowadzona podczas balu aukcja zakończyła się znakomitym rezultatem.

Optymistycznie w nowy wówczas rok weszła też sekcja kajakowa Szansa. Z 20 - letnim dorobkiem, wieloma sukcesami i to na arenie olimpijskiej. Odnotujmy jeszcze: nadanie honorowego obywatelstwa dla Janusza Trzebiatowskiego; początek renowacji Starej Plebanii.

Luty

Luty

Lutowy mróz nie przeszkodził blisko 100 osobowej rzeszy rolników z powiatu chojnickiego,  by przyłączyć się do ogólnopolskiego protestu. Na kilka godzin sparaliżowali ruch na „berlince” w okolicach Jeziorek, niedługo potem kilkoro z nich ruszyło też na blokadę stołecznych ulic.

W tym miesiącu rozpoczęła się też debata na temat przyszłości chojnickiego dworca. Projektant Zdzisław Kufel przygotował aż osiem wariantów przebudowy tego węzła transportowego. Ostateczna wersja zakłada zburzenie dwóch kamienic z ulicy Nad Dworcem.

Luty Dokonania Roku

Jak zawsze na przełomie lutego i marca odbywa się gala Dokonań Roku – już jedenasta. Laury zebrali: Monika Guentzel, Dariusz Buczek (kultura), Kacper Szyca (nauka), Festiwal Marzeń, 10 - lecie chojnickiego studia Rapsodycznego (wydarzenie roku) , Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Chojnice „Akolada”(inicjatywa społeczna), Magdalena Kwaśna (sport), Spółdzielnia Mieszkaniowa, sklep Koszałka Pawłówko, Krzysztof Babiński, sala bankietowa pp. Gańcza w Klawkowie, rozbudowa stacji Romgaz w Konarzynach, biurowiec West-Pol, sklep meblowy p. Półczyńskiej w Brusach, gospodarstwo rolne Krzysztofa Reszki (inwestycje). Monika i Grzegorz Stanisławscy z Konarzyn, Łucja i Krzysztof Resler z Chojnic, Tomasz Szatkowski, Mirosław Janowski (filantropi), Bogdan Kuffel, Jan Klepin, Marek Wituszyński, Kazimiera Szark, Teresa Kropidłowska (osobowość roku).

Marzec

Marzec

10 - letnie Chojnickie Studio Rapsodyczne znów zaskoczyło. Tym razem bitwą – pomiędzy monodramami w wykonaniu Grzegorza Szlangi i Łukasza Sajnaja. Różnica głosów była nieznaczna na korzyść Sajnaja, ale zwycięzcami de facto byli obydwaj artyści.

Pozostając przy kulturze – niebagatelny jubileusz obchodził Dyskusyjny Klub Filmowy. Niewiele takich klubów dożyło 30 lat, a u nas się udało. A ów jubileusz uświetnił: Grzegorz Pieńkowski prezes federacji DKF w Polsce, który filmem „Czekista” zapoczątkował prezentację filmów zza wschodniej granicy.

W marcu warto tez odnotować bezprecedensowy Marsz ku Czci Żołnierzy Wyklętych, w którym wzięło udział blisko dwieście osób.

Kwiecień

Kwiecień

Wiosna dla grupy uczniów z zespołu Szkół przy Nowym Mieście rozpoczęła pasmo sukcesów w światowym konkursie Odyseja umysłu. Najpierw triumf w województwie, potem II miejsce w kraju, wreszcie – wymarzony wyjazd od USA, gdzie też nie dali plamy.

Po raz kolejny z sukcesem wystartowała szósta edycja Motoserca. Być może nie było rekordu oddanej krwi, ale mimo to było to święto licznej rzeszy zmotoryzowanych osób z otwartymi sercami. Warto też przypomnieć, że z końcem kwietnia ziściła się idea budowy „małego Kopernika” jak pieszczotliwie nazywano Eksperymentarium. Gmach w kompleksie CE - W mieści też m.in. powierzchnię produkcyjną dla spółdzielni socjalnej.

Maj

Maj

W życiu politycznym wydarzeniem maja była wizyta Andrzeja Dudy – wówczas jeszcze kandydata na Prezydenta RP. Powitały go tłumy a kilka dni później sypnęły się głosy wyborców.

A skoro mowa o wyborach, ale nieco innych – cały kraj wskazał na chojniczankę, Małgorzatę Ossowską z oddziału neonatologii chojnickiego szpitala. Została ona pielęgniarką roku 2014 w skali ogólnopolskiej i naturalnie też  w gronie personelu chojnickiego szpitala.

W maju świętowali też uczniowie i nauczyciele szkoły muzycznej – po ponad 20 latach oczekiwania doczekali się nowiutkiego fortepianu. A to dopiero początek – szkoła aplikuje do UE o fundusze na gruntowną modernizację całego obiektu.

Warte odnotowania: bezpieczne przejście vis a vis sklepów Proxima i Carrefour, kolejna wizyta Jarosława Kreta na kolejnych urodzinach ośrodka profilaktyki rodzinnej.

Czerwiec

Czerwiec

Głowy Mariusza Palucha domagali się niektórzy radni po serii kontroli w Parku Wodnym. Głowa nie spadła, ale rada nadzorcza spółki nałożyła nań kaganiec. Oczywiście nie dosłownie, ale takie wnioski zapadły po tym, gdy kontrolerzy obnażyli słabości zarządzania spółką.

Oglądać ujęcia z oscarowego „Faraona", tuż obok jednego z odtwórców głównych ról? - to nie zdarza się często. Ryszard Ronczewski był w czerwcu specjalnym gościem Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Przyjechał z dwoma filmami i szeregiem opowieści.

U progu wakacji wystartował hit dla turystów odwiedzających Swornegacie. Dzięki porozumieniu gminy Chojnice i Parku Narodowego „Bory Tucholskie” od 15.06 jest udostępniony szlak do turystyki konnej.

A zwieńczeniem czerwca było święto miasta. Powtórzono sukces dyskoteki „pod chmurką” z Bogdanem Durajem, dla młodzieży wystąpił Grzegorz Hyży a serca średniego pokolenia skradł Marek Torzewski.

Podsumowanie drugiego półrocza – jutro.

(ro)