Jak informuje UG i UM?

Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej z 6.09.2001 roku, wiele instytucji i urzędów ma obowiązek prowadzić Biuletyny Informacji Publicznej (BIP). Obowiązek ten dotyczy także Urzędu Gminy Chojnice oraz Urzędu Miejskiego.

Dział przetargi w BIP Urzędzie Gminy.

Dokonaliśmy porównania funkcjonowania BIP-ów powyższych samorządowych instytucji. O wiele korzystniej prezentuje się wersja gminna.

Gmina frontem do ciekawych

Gdy wejdzie się na jej stronę główną, Internautę wita pełna informacja o zasadach korzystania z BIP. Jest link do ustawy; można ściągnąć druk wniosku o udzielenie informacji, której nie umieszczono w BIP. Podstawowych działów w gminnym BIP-ie jest sześć. W „Aktualnościach” znalazły się np. obwieszczenia wójta czy terminarz zebrań wiejskich. We „Władze i struktura” jest oczywiście wójt, a tam nr telefonu do sekretariatu, komórkowego (odbierany przez wójta także po godzinach pracy i w dni wolne – sprawdziliśmy), zakres obowiązków oraz oświadczenie majątkowe. W dziale „Finanse gminy” perfekcyjnie prowadzona jest tylko część przetargowa. Puste są linki wiodące do długu publicznego czy działów inwestycyjnych. Pod „Budżet” znajduje się … projekt budżetu na 2006 rok. Natomiast „Przetargi – profil nabywcy” jest kopalnią wiedzy o tej działalności Urzędu Gminy. Podzielone są na „otwarte”, „zamknięte”, „rozstrzygnięte” i „unieważnione”. Osobno dla lat 2005 ÷ 2010. Przy każdym przetargu umieszczona jest kompletna informacja. Od specyfikacji, przez skany pism od uczestników przetargu (np. PKS Chojnice), odpowiedzi UG na nie, po informację o wybranej ofercie. Więcej na stronie www.bip.gminachojnice.com.pl.

Ratuszowa „dziurka od klucza”

Chojnicki ratusz BIP (http://bip.miastochojnice.pl/) ma uboższy graficznie i merytorycznie. Jego pierwsza strona zawiera informację o czasie pracy UM w poszczególne dni tygodnia, nr telefonu centrali czy adresie poczty elektronicznej. Praktycznie nic więcej. Kliknięcie w link „Instrukcja obsługi” powoduje pokazanie się tekstu, który opowiada o konstrukcji witryny – gdzie jest menu, jak pobiera się pliki, co to jest link, jak korzystać z okienka „szukaj”. Ani słowa o zapisach stosownej ustawy. Nie ma, jak w UG, linku do strony głównej BIP-u krajowego i nawet własnego. Aby wrócić na nią, trzeba użyć klawisza „backspace” lub odpowiedniego przycisku w przeglądarce. Nie ma także linku do macierzystej ratuszowej witryny. Po pobraniu plików zdarza się, że jest możliwe ich otwarcie dopiero po dopisaniu rozszerzenia „pdf”. Bywa, że po kliknięciu w link z rozdziałem, lądujemy nagle na ratuszowej stronie miastochojnice.pl. Dzieje się tak przy „Podatki i opłaty” oraz „Przetargi”. Najprawdopodobniej nie jest to zgodne z art. 8 ust. 3 Ustawy, który wymienia co jest zobowiązany umieścić w BIP m.in. samorząd terytorialny. W tym samym artykule są podane jeszcze inne obowiązki nałożone na właściciela BIP, które z pedanterią wypełnił UG na swej stronie głównej. Nie udało się odnaleźć ich realizacji w BIP-ie UM.

Przetargowa droga przez mękę

Wracając do przetargów ratuszowych, należy zauważyć brak usystematyzowania (rodzaj i rok) podobnego do stosowanego przez Gminę. Każdy krok w postępowaniu, jak ogłoszenie, unieważnienie czy rozstrzygnięcie, to osobna strona. Na szczęście większość z nich jest zlinkowana ze sobą. Archiwum przetargów posegregowane jest miesiącami, począwszy od lutego 2003. Z nieznanych przyczyn nie są w nim przetargi organizowane przez Wydział Gospodarowania Przestrzenią i Nieruchomościami. Aby odnaleźć je, należy wpaść na to, że trzeba najpierw kliknąć w „Nieruchomości” – „Przetargi i rokowania na nieruchomości miejskie” – „Zobacz archiwum”. Odszukanie konkretnego przetargu poprzez wewnętrzną wyszukiwarkę jest raczej niemożliwe. W marcu i kwietniu 2010 WGPiN prowadził przetarg na najem trzech fragmentów Rynku na ogródki gastronomiczne. Po wpisaniu słowa „ogródków”, pokazały się linki do kilku stron, ale żadna nie zawierała tegorocznego przetargu na ogródki. Przy ogłoszeniu nie było specyfikacji i projektu umowy. Nie ma żadnego śladu, że wpłynął do UM protest oferenta i zmieniono pierwotną decyzję komisji przetargowej dotyczącą jednego z miejsc na Rynku. Pisaliśmy wiosną br. o tym na portalu. Zdarza się także, że niekiedy jest podana w ogłoszeniach tylko wartość punktowa ofert, bez złotówkowej.

Urząd Miejski w Chojnicach posiada od grudnia 2004 certyfikat udziału w programie „Przejrzysta Gmina”. Proponujemy nowym radnym jego odkurzenie.

(je)

um3.jpg

  1. 13 grudnia 2010  01:02   To miasto Chojnice nie ma ...   anonim

    To miasto Chojnice nie ma najwspanialszej strony? :)

    0
    0