Nowoczesne czytniki RFID znajdują zastosowanie w wielu branżach. Obecnie czujniki wykorzystujące fale radiowe są w praktyce wykorzystywane nie tylko w przemyśle.
4 marca 2025 08:50W kluczowych dla przebiegu produkcji miejscach, specjalne czytniki odczytują znaczniki RFID identyfikujące wyroby i rejestrują je w bazie danych. Dzięki temu dokładnie wiesz, gdzie znajduje się dany detal. | fot. mat. partnera
Także logistyce, produkcji, kontroli dostępu czy nawet w stacjonarnych sklepach, np. drogeriach. Jak działa ta technologia i kiedy warto zainwestować? Dowiedz się więcej!
Identyfikatory wykorzystujące fale radiowe umożliwiają swobodny odczyt i przesył danych z wykorzystaniem elektronicznie zasilanych chipów. To innowacyjne rozwiązanie, które całkowicie odmienia kwestie bezpieczeństwa i kontrolingu procesów przemysłowych. A zatem jak w praktyce można wykorzystywać urządzenia RFID w przemyśle? To proste!
Tagi RFID to świetne rozwiązanie w przemyśle. Pomagają śledzić produkty, kontrolować procesy i poprawiać bezpieczeństwo. Dzięki nim można szybko i bezbłędnie identyfikować towary na każdym etapie produkcji. W praktyce można je wykorzystać do:
* kontrolowania stanów magazynowych surowców, półproduktów w czasie rzeczywistym;
* zarządzania magazynem w kwestii automatyzacji procesów inwentaryzacji i lokalizacji towarów, np. na regałach magazynowych;
* kontrolowania dostępu do hali produkcyjnej lub magazynowej;
* wyznaczania stref niebezpiecznych w zakładach przemysłowych;
* optymalizacji procesów transportowych.
Ten typ systemów to dla firm przemysłowych realna szansa na zredukowanie kosztów operacyjnych. Wykorzystywanie tagów RFID w przemyśle przekłada się na oszczędność czasu, np. podczas inwentaryzacji. Ten typ systemów działa automatycznie – wystarczy precyzyjne wdrożenie i kontrola sprawności urządzeń transmisyjnych.
Regulacje dotyczące funkcjonowania systemów RFID dla przemysłu wskazują na trzy podstawowe częstotliwości, w jakich mogą pracować tego typu urządzenia. Trzy standardy częstotliwości to:
1. LF, czyli low frequency – to niskie częstotliwości, które mieszczą się w zakresie od 30 do 300 kHz. Najczęściej służą do znakowania zwierząt, np. w przemyśle hodowlanym.
2. HF, czyli wysokie częstotliwości od 3 do 30 MHz umożliwiają odczyt danych w odległościach ok 15 centymetrów. Takie systemy sprawdzają się m.in. w branży produkcyjnej.
3. UHF – to wysokie częstotliwości, które umożliwiają zapis i odczyt danych na odległości sięgające nawet do 15 metrów.
To trzy podstawowe częstotliwości wykorzystywane przez układy scalone w tagach RFID.
W przypadku zastosowań przemysłowych, swobodnie można wykorzystywać wszystkie trzy częstotliwości, zależnie od celu wdrażanego systemu kontroli.
To dość proste. Transpondery RFID są zbudowane z trzech podstawowych elementów:
1. Układ scalony – odpowiada za przetwarzanie informacji przez mikroprocesor.
2. Antena – jest niezbędna, aby emisja i odbiór sygnału był możliwy na określonych odległościach.
3. Obudowa – w tym przypadku producenci nie mają ograniczeń. Może mieć różne kształty i kolory.
Warto dodać, że tagi RFID mają też pamięć EPC, która jest w pełni edytowalna.
Artykuł sponsorowany
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe