Inwestycyjny boom w spółdzielni

Takiego rozmachu inwestycyjnego w Spółdzielni Mieszkaniowej nie było już dawno. We wtorek otwarto oferty przetargowe dotyczące kapitalnych remontów i dociepleń 18 bloków.

Jakub Chmurzyński prezes SM w Chojnicach.   |  fot. (ro)

Wszystkie te inwestycje o łącznej wartości ponad 5 milionów złotych mają być zrealizowane do końca roku. O tych zamierzeniach i innych aktualnościach rozmawiamy z Jakubem Chmurzyńskim, prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Chojnicach.

- Jest pan prezesem spółdzielni od sierpnia 2010 roku. Jaki jest bilans pańskiej półtorarocznej działalności?

- Zaczęliśmy od uregulowania spraw związanych z funduszami remontowymi. Udało się rozdzielić je na poszczególne budynki i określić ich wartość od 2008 roku. Wcześniejsze dane są nie do ustalenia przez nas, bo część dokumentacji jest zabezpieczona przez prokuraturę, sprawa wyprowadzenia pieniędzy ze spółdzielni jeszcze się toczy i nie widać końca. Dostaliśmy informację, że prokuratura wycofała się ze zlecenia ekspertyzy biegłego, bo jej wartość miała kosztować ok. 200 tysięcy złotych! To świadczy o zakresie prokuratorskiego dochodzenia. Od pracowników dowiedziałem się, że ta dokumentacja ledwie zmieściła się w samochodzie dostawczym.

- Ale dysponując pewnym kapitałem udało się rozpocząć na dużą skalę prace związane z dociepleniem bloków.

- Przychodząc tutaj do pracy już rozpoczęto prace w przypadku kilku budynków. Do tej pory udało się przeprowadzać te termomodernizację w dużym zakresie, wcześniej takie przypadki można policzyć na palcach jednej ręki. Spółdzielnia skorzystała ze środków zewnętrznych, czyli z kredytów z premią termomodernizacyjną. Udaje się nam namówić mieszkańców na zaciąganie tych kredytów, by prace prowadzić szybciej i doprowadzić budynki do właściwego wyglądu i standardu. A przy okazji lokatorzy zmniejszają sobie koszty remontów. Staramy się, by te prace były jak najbardziej efektywne. Jest jeszcze sporo do zrobienia, ale w miarę możliwości planujemy coraz więcej.

- Przy okazji dało się zauważyć, że prace władz spółdzielni stają się bardziej otwarte, transparentne. Świadczy o tym chociażby zaproszenie mieszkańców na otwarcie ofert przetargowych.

- Mieszkańcy zaczęli interesować się swoim budynkiem. Nam zależy na tym, by każdy mieszkaniec poczuł, że budynek jest jego własnością, że jest zań odpowiedzialny. Spotkania, które organizujemy, spotykają się z coraz większym odzewem i zainteresowaniem. Lokatorzy przy okazji rozmów zaczynają się ze sobą zżywać. Rozmawiają nieraz ze sobą osoby, które dotąd się nie znały

- Wracając do wspomnianych inwestycji. Jaki jest ich zakres?

- 11 budynków będzie docieplonych do 30 kwietnia. W 2010 udało się całościowo docieplić blok przy Wielewskiej 1, 31 Stycznia 34 i kilkanaście budynków, gdzie ociepliliśmy je po jednej stronie. W 2011 było ponad 20 elewacji. Łącznie inwestycje obejmują nawet 50 budynków. W tej chwili rozstrzygamy przetarg dotyczący całościowego remontu 18 budynków. Jeśli uda się namówić mieszkańców na kredyty i je uzyskamy, to zmienimy komfort życia mieszkańców w 30 blokach w tym roku. To wszystko zależy od chęci mieszkańców. Na wiosnę planujemy też prace na placach zabaw i budowę chodników, obudowę śmietników. W tym roku kończymy też prace związane z budową kominów i docieplaniu dachów, zaczęliśmy gruntownie remontować klatki schodowe.

- Przypomnijmy, że zabezpieczeniem wspomnianych kredytów są fundusze remontowe poszczególnych budynków.

- Dokładnie, będziemy namawiać mieszkańców do zwiększenia tych opłat. Ale będzie za to oszczędność w opłatach za ogrzewanie. staramy się wybrać firmy rzetelne, niekoniecznie z najtańszymi ofertami, ale takimi, które gwarantują dobrą jakość i trwałość. Będziemy zresztą prowadzić negocjacje z wybranymi firmami, będziemy kontrolować ich pracę, wybór materiałów, jakość pracy.

- A co z ociepleniem i zmianą wyglądu "blaszaka"?

- Wciąż sprawa jest na etapie przetargów. Dotychczasowe oferty były zbyt wysokie. Priorytetem są podpisywanie umów na termomodernizacje budynków

- W ubiegłym roku rozmawialiśmy tez o lokalach zastępczych dla osób, które zalegają z płatnościami. Gdzie będą one zlokalizowane?

- W tym celu zaadaptowaliśmy pawilon przy ul. Subisława, będzie on gotowy do użytku z końcem kwietnia. Rozmowy dotyczące windykacji są nieprzyjemne. Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji materialnej mieszkańców, ale staramy się je egzekwować i rozwiązywać problemy.

(ro)

 1. 13 listopada 2013  04:43   Półtoraroczna działalność (1)   JA

  Jeżeli Pan Jakub Chmurzyński jest prezesem SM od sierpnia 2010 roku ,to są to dwa lata i trzy miesiące ,nie półtora roku !

  0
  0
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 13 listopada 2013  05:15   półtoraroczna ...   JA .

   Dodam tylko że nic przeciwko Panu Chmurzyńskiemu nie mam .

   0
   0
 2. 16 marca 2012  14:45   VV   vv

  I co p. prezesie?? Na zebraniach walnych dogadamy wszystko. Tutaj i tak nikt tego nie czyta a tak chętnie posłuchają jak pan i pana ,,podwładni,, nic nie robią a przez telefon i za plecami lokatorom obrabiają cztery litery.A to nie przystoi!! Tak więc do zebrań!!

  0
  1
 3. 6 marca 2012  08:11   Już nie jest na pierwszej stronie??   vv

  Tak chcecie być ważni i o Was mówiono.Bądźcie na pierwszych stronie zawsze w Chojnickich portalach!!! Taki taki sztab emerytów w Administracji i Radzie Nadzorczej. Tylko pochwały zbierać!!!

  0
  1
 4. 5 marca 2012  18:43   lokator   xyz

  Takie inwestycje to wszędzie robią.Nie dodawajcie sobie.I tak przez wszystkie lata nic nie robili. A klatki i śmietniki wyglądają jak za komuny . Wstyd!!!!!!!!!!

  0
  0
 5. 5 marca 2012  18:35   KTO KOGO UTRZYMUJĘ??   zz

  Panie prezesie Radę Nadzorczą i ADMINISTRACJĘ utrzymujemy my lokatorzy!!!!! Po co komu ta Administracja i tak zimy nie było. Co robią konserwatorzy .Za jakie pieniądze biorą premie????????

  0
  0
 6. 3 marca 2012  10:17   Panie chmurzyński ja też ...   spółdzielca

  Panie chmurzyński ja też chcę wiedziec, na co zostały przeznaczone moje pieniądze, które płaciłem do 2008. Ktoś napisał, czy czasem nie wyparowały. Dlaczego z uporem maniaka ukrywa się przed nami, co się stało z tymi funduszami. Jeżeli nie chce pan zabrac 4 liter do roboty, to niech sie pan zwolni.

  0
  0
 7. 2 marca 2012  19:50   dla mnie prezes jest OK, ale ...   anonim

  dla mnie prezes jest OK, ale ci z tej rady siarę sieją. Moze to i dobrze że będą wybory do rady, bo jest szansa że trafią tam osoby bardziej kompetentne niż ten molin z czerska.

  0
  0
 8. 2 marca 2012  12:25   Dobre pytania do Prezesa. ...   anonim

  Dobre pytania do Prezesa. Chyba, że to prezes pyta? Spróbuję jednak ja odpowiedzieć: - warunki - nie do przyjęcia !!! - ilość lat - już 20 ! - oprocentowanie - nie do przyjęcia !!! A mimo to łupią nas i każą cieszyć z nowych inwestycji spółdzielni, NO BRAWO !!! Uporządkujcie najpierw stare sprawy, windykacje długów, pozbądźcie się toksycznych kredytów a dopiero wtedy mówcie nam o kolejnych wydatkach!!! Z poważaniem spółdzielca.

  0
  0
 9. 2 marca 2012  11:30   Na jakich warunkach taki kredyt, ile lat, jakie oprocentowanie ?   anonim

  Na jakich warunkach taki kredyt, ile lat, jakie oprocentowanie ?

  0
  0
 10. 2 marca 2012  11:27   Niecałe 300zł. miesięcznie ...   anonim

  Niecałe 300zł. miesięcznie odsetki od kredytu zaciągniętego przez spółdzielnie przed 20 laty , pomimo tego, że nie ma już kredytu to jakieś szaleństwo. Weź pan sobie z tego stówkę a oddaj mi Pan dwie i jesteśmy kwita !!!

  0
  0
 11. 2 marca 2012  09:46   Cyt: "Dokładnie, ...   anonim

  Cyt: "Dokładnie, będziemy namawiać mieszkańców do zwiększenia tych opłat ". Chcę wierzyć, że to jakiś żart! Płacimy co miesiąc po ok. 100zł. tzw. remontowego już ok.1o lat a teraz spółdzielnia ma czelność mówić o zwiększeniu tych opłat. Za egzekucję zaległości odpowiada ten oraz poprzedni zarząd, mieszkańcy nie mogą być karani za to,że zarząd jest nieudolny !!! Obudźcie się!!! Dopłaty do i tak jednych z najwyższych czynszów w Polsce to jakiś ponury żart !!! Panie prezesie nakazywała by tego zwykła,ludzka przyzwoitość aby zacząć dbać o członków spółdzielni w należyty sposób, bo to oni płacą na wasze moim zdaniem wygórowane pensje!!! Jeżeli uważa Pan, że ludzie to kupią to się Pan grubo myli!!!

  0
  0
 12. 2 marca 2012  08:45   A co stało się z ...   Żądny wiedzy

  A co stało się z pieniędzmi sprzed 2008 roku? Wyparowały? W większości budynków spółdzielczych przed rokiem 2008 jedynym przeprowadzanym remontem było malowanie klatek schodowych raz na 5 lat! Co stało się z tamtymi pieniędzmi? Czy ludzie płacili, żeby komuś nabijać kieszeń? Czy chojniccy członkowie płacili za docieplenie bloków w Czersku? Żądam odpowiedzi co stało się z pieniędzmi sprzed 2008 roku! Nie zamierzam płacić większego czynszu. Na ten, który jest obecnie ledwo mi starcza, a moje mieszkanie jest wielkości przeciętnej garderoby.

  0
  0
 13. 2 marca 2012  08:36   Podwyżki? Przecież ci z ...   anonim

  Podwyżki? Przecież ci z rady nadzorczej sami mówili, że nasza spółdzielnia jest najdroższą w Polsce, że mamy najdroższe czynsze, no i teraz prezes chce namawiać do podwyżek? Cos tu jest nie tak! Czyli od samego początku robiono nas w wała.

  0
  0
 14. 2 marca 2012  07:53   buhahahahahahahahahahahaha   anonim

  buhahahahahahahahahahahaha

  0
  0
 15. 1 marca 2012  20:23   Buraczek (2)   anonim

  Takiego Prezesa jak Jakub Chmurzyński SM jeszcze nie miała. Otwarty na rozmowy z mieszkańcami, uśmiechnięty a przy tym konkretny i konsekwentny. Brawo Panie Prezesie! Tylko niech nikomu do głowy nie przyjdzie (niezależnie od koloru włosów) aby tego człowieka wyeliminować. Bo takie glosy też chodzą - WARA

  1
  1
  Pokaż/ukryj odpowiedzi
  • 28 grudnia 2012  22:17   wstyd i hańba   spoldzielca 2000

   Ten Prezes to kolega byłych członków zarządu i rad nadzorczych...Ich tryb działania jest bardzo podobny do poprzednich ekip...Ten sam obieg dokumentów...te same zaniedbania...te same metody działania...Oferty za elewacje są wzięte z kosmosu a ten zarząd to akceptuje ...Nadal usługi świadczy firma EK-BUD...chyba nie trzeba nikomu zorientowanemu tłumaczyć co się dzieje z naszymi pieniędzmi...Wstyd i hańba...mam nadzieje że przyjdzie taki czas ,że Ci ludzie zostaną rozliczeni ze swoich czynów... W spółdzielni powinni wylecieć wszyscy...Jak to mówił Cejrowski " Wszyscy Won"

   0
   0
  • 1 marca 2012  22:21   Kozaczek   Kozaczek

   Pamiętaj synku, za nikogo nie ręcz głową, bo możesz ją stracić...

   0
   0