Inwestowanie ryzykowne i bezpieczne

Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, gdzie ulokować pieniądze. Inflacja sprawia, że, trzymane w skarpecie, po prostu tracą na wartości. Szczególnie, jeżeli mamy zamiar przechowywać je przez dłuższy czas. Gdzie je zatem ulokować?

Za bezpieczne, jeśli chodzi o inwestowanie, uznawane są przede wszystkim lokaty i obligacje. Ryzyko inwestycji wzrasta nieuchronnie, gdy mówimy o instrumentach notowanych na giełdzie, takich jak akcje, fundusze inwestycyjne, kontrakty terminowe.   |  fot. ilustrac.

Inwestycje można dzielić według różnych kryteriów. Przyczyna jest prosta. Inwestować można w naprawdę wiele rzeczy. Nawet w whiskey. Dzisiaj jednak weźmy pod uwagę ryzyko. Tutaj doskonale sprawdza się znana życiowa zasada, że zawsze coś za coś. Istnieją inwestycje, które mogą przynieść naprawdę spore zyski. Czasem nawet wielokrotność zainwestowanej kwoty. To jednak wiąże się z o wiele większą możliwością dużych strat.

Na inwestycjach bezpiecznych z dużą dozą prawdopodobieństwa nie stracimy. W takim przypadku jednak też nie zyskamy zbyt wiele.

Bezpieczne inwestycje

Na początek chcielibyśmy jasno zaznaczyć, że nie istnieje coś takiej jak stuprocentowo pewna inwestycja. Można jedynie zredukować ryzyko do bardzo niewielkiego. Stracić na wartości może wszystko, nawet państwa czasem bankrutują.

Do najbezpieczniejszych inwestycji należą na pewno lokaty bankowe i obligacje skarbowe. W tym pierwszym przypadku, ich oprocentowanie jest niższe niż inflacja. I tak zatem tracimy pieniądze, z tym, że mniej. To jednak bardzo bezpieczna forma ich trzymania, bo bardzo rzadko zdarza się, aby klienci banków tracili swoje oszczędności, do tego mają one państwową ochronę.

W przypadku obligacji również nie możemy liczyć na duże zyski. To jednak bardzo bezpieczna forma trzymania kapitału. Aby stracić zainwestowane pieniądze musiałoby dojść do bankructwa państwa, co zdarza się niezwykle rzadko. Do tego, nawet jeśli by tak się stało, to po zażegnaniu kryzysu, zwykle jest ono znów wypłacalne.

Za bezpieczne uchodzi też inwestowanie w złoto. Pamiętajmy, że aktywa są coś warte dopóki za takie uważają je ludzie i chcą je kupować. Złoto jest uznawane za wartościowe i znajduje nabywców od niepamiętnych czasów.

Ryzykowne inwestycje

Za najbardziej ryzykowne uchodzi inwestowanie w kryptowaluty takie jak Ethereum. Zyski, które uzyskali dzięki nim inwestorzy są wręcz legendarne. Równie słynne są jednak też spektakularne krachy ich notowań. W tym przypadku ryzykujemy zatem naprawdę sporo, za to mamy szansę na ogromne i szybkie zwroty.

Jeżeli chcemy podjąć większe ryzyko, ale nie aż takie, jak przy kryptowalutach, możemy spróbować swoich sił na giełdzie. Oczywiście trzeba mieć w tym dużo szczęścia, ale niezbędna jest wiedza i umiejętność analizy. Tutaj też wiele osób zyskało naprawdę dużo. Wielu też straciło. Tradycyjne giełdy nie są jednak aż tak nieprzewidywalne, jak kryptowaluty. Aby doszło do załamania ogólnych notowań musi dojść do kryzysu finansowego, co nie zdarza się zbyt często. Przy kryptowalutach może się tak stać w każdej chwili. 

Dywersyfikacja

Najbardziej podstawową kwestią jest dywersyfikacja. Chodzi w niej o to, aby nie inwestować wszystkich pieniędzy w jedną rzecz. Wtedy w przypadku np. bankructwa jakiejś spółki nie stracimy wszystkiego. Dobrym pomysłem wydaje się być zainwestowanie części pieniędzy w bezpieczne aktywa, a części w ryzykowne.